Ukrayna Atıl Durumdaki Savaş Uçaklarını Yeniden Uçuruyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin atıl durumda bulunan savaş uçakları için Ukrayna’ya parça tedarikinde bulunduğunu açıkladı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, dün yaptığı bir açıklamada ABD’nin Ukrayna’ya “savaş uçakları” ve “yedek savaş uçağı parçaları” sevk ettiğini açıklamıştı. Kirby’nin sözleri kafalarda soru işaretlerine yol açmıştı zira ABD’nin Ukrayna’ya direkt olarak savaş uçağı tedarikine hala yeşil ışık yakmadığı düşünülüyordu.

STM Banner

Kirby, bugün sözlerine açıklık getirdi ve Ukrayna’ya savaş uçağı gönderilmediği, Avrupa ülkelerinden sağlanan yedek parçalarla Ukrayna’nın atıl durumda bulunan savaş uçaklarının yeniden havalandırılmasına katkıda bulunduklarını kaydetti.

Türk Heyeti Ukrayna Savaş Uçağını İnceliyor
Türk Heyeti Ukrayna Savaş Uçağını İnceliyor

Keza Ukrayna tarafı da hiçbir yabancı ülkeden savaş uçağı almadığını vurguladı. Ukrayna Hava Kuvvetlerinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ukrayna, partnerlerinden yeni bir savaş uçağı almadı! ABD Hükümeti’nin yardımıyla Ukrayna Hava Kuvvetleri uçak filosunun restorasyonu ve onarımı için yedek parça ve bileşenler aldı. Bu da daha fazla ekipmanın hizmete alınmasını sağlayacak.”

Yurtdışından Uçak Tedarik Edilmedi

Yani Ukrayna’ya hala yurtdışından hiçbir savaş uçağı verilmiş değil. Yalnızca Ukrayna’nın envanterinde bulunan ancak atıl haldeki bazı savaş uçakları yedek parça tedariki sayesinde tekrar operasyonel hale getirilmiş durumda.

Üst düzey Amerikalı savunma yetkilisine göre yedek parça tedariki sayesinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 20 kadar savaş uçağı tekrar göreve döndü. Bu veri Ukrayna için oldukça ciddi bir kuvvet çarpanı olacaktır zira Rusya, Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini başlattığında Ukrayna’nın faal olan savaş uçaklarının sayısı yalnızca 80 (50 kadar MiG-29 ve 32 kadar Su-27) civarındaydı.

Savaş başlamadan önce Ukrayna’nın oldukça aktif bir savunma sanayii endüstrisi bulunuyordu. Ukraynalılar MiG-21, MiG-29 ve Su-27 gibi savaş uçakları için parça üretebiliyordu. Ancak Rusya, kasti bir şekilde Ukrayna savunma sanayii tesislerini sürekli olarak hedef alarak Ukrayna’nın bu kabiliyetini neredeyse sıfıra indirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Norveç’ten Ukrayna’ya Mistral MANPADS Tedariki


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, The Drive

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu