Polonya Savunma Harcamalarını Belirgin Ölçüde Artırıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, savunma harcamalarını dramatik ölçüde artıracak. Savunma harcamalarının GSYİH’teki payı %3’e yükseltilecek.

Polonya, 2023 yılında savunma harcamalarını 20 milyar zloti (4.6 milyar dolar) artırarak savunma harcamalarının GSYİH’teki payını %3’e çıkartacak.

STM Banner

Savaşın patlak verdiği Ukrayna’nın en yakın komşularından birisi olan Polonya, Rus tehdidini iliklerine kadar hissediyor. Bu kapsamda kısa vadede ordu hızla silahlandırılacak. En büyük öncelik ise mühimmat programlarına verilecek.

Aynı zamanda ülkede asker sayısının 250.000’den 300.000’e çıkarılması hedefleniyor. Bu askerlerin 250.000’i profesyonellerden 50.000’i ise bölgesel savunma güçlerinden oluşacak.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak ise bu yıl içerisinde Türkiye’den satın alınan Bayraktar TB2 SİHA ve ABD’den Patriot hava savunma sistemlerinin teslim edileceğini hatırlatıyor. Aynı zamanda hava savunma için yeni katmanların oluşturulması da gündemde. Yakın zamanda ise ABD ile Polonya arasında 250 adetlik Abrams tankı anlaşması imzalanmıştı. Ülke, aynı zamanda ABD’den 300 kilometre menzilli HIMARS topçu roketlerini de satın almak istiyor.

Polonya Bayraktar TB2
Polonya Bayraktar TB2 Anlaşması

Dün Pentagon’u ziyaret eden Polonya Savunma Bakanı Błaszczak, ülkesinin savunma harcamalarını GSYİH’e oranla %3 seviyesine yükselteceğini bir kez daha vurguladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise Polonya’dan övgüyle bahsetti:

“Polonya’nın bağımsızlığı için savaşma ve başkalarının kendi bağımsızlıkları için savaşmalarına yardım etme konusunda uzun bir geçmişi var. Bu bana eski bir Polonya deyişini hatırlatıyor: ‘Bizim ve sizin özgürlüğümüz için”. İşte Sayın Bakan, Polonya bir kez daha bu ruhu gösterdi.”

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Polonya’ya 250 Adet M1A2 SEPV3 Satışına Onay


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Poloyna Medyası, Pentagon

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu