Ukrayna Donanması Bayraktar TB2’ye hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Baykar Savunma’ya sipariş ettiği Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerini teslim almaya hazırlanıyor.

2020 yılı sonunda Türkiye’ye MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 tipi SİHA siparişinde bulunan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Bayraktar TB2 SİHA’ları teslim almaya hazırlanıyor. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Alexei Neizhpapa, Baykar Savunma tarafından Ukrayna Donanması için üretilen SİHA’ların 2021 yılı sonuna kadar teslim edilmesinin planlandığını açıkladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Amiral Neizhpapa tarafından Ukrinform’a yapılan açıklamada, “Bayraktar TB2 insansız kompleksinin 2021 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Sadece insansız hava araçları değil; Azak ve Karadeniz operasyon bölgelerinde bir dizi kritik görevi yerine getirmek için kullanılacak tam teşekküllü bir sistem alacağız.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Bayraktar TB2

Ukrayna Donanması’nın, Bayraktar TB2 SİHA’ların yanında çok sayıda Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı teslim alacağı tahmin ediliyor. Daha önce de Ukrayna Hava Kuvvetleri, 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ile yüksek miktarda MAM-L mühimmat tedarik etmişti. Ukrayna, 40 adetten fazla SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

Hava savunma kabiliyeti kısıtlı olan küçük savaş gemilerine etkili olabilecek Bayraktar TB2 SİHA, Karabağ Harekatı esnasında 1.9 milyar ABD Doları değerindeki 1000’e yakın hedefi imha etmişti.

Önerilen İçerik: Ukrayna MİLGEM’inde süreç belirginleşiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu