Ukrayna Super Tucano’ya göz kırpıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yaşlanan L-39 Albatros Eğitim Uçağı yerine Embraer şirketi tarafından üretilen EMB-314 Super Tucano uçağına ilgi gösteriyor.

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyeti, 2019 yılı içerisinde Brezilya merkezli Embraer şirketine bir ziyaret düzenledi. Bu ziyaret esnasında Embraer şirketi tarafından üretilen EMB-314 Super Tucano uçağı, mevcut L-39 Albatros uçaklarının yerini alacak eğitim uçağı olarak kabul edildi.

STM Banner

Super Tucano

Halihazırda dünya genelinde 15 ülke tarafından kullanılan Super Tucano, düşük maliyetli yakın hava desteği ve keşif görevleri için geliştirilmiştir.

Sierra Nevada Corporation (SNC) ve Embraer Defense & Security tarafından üretilen Super Tucano, çok güçlü bir turboprop motora sahiptir. Engebeli arazilerden bile iniş-kalkış gerçekleştirebilen Super Tucano, ABD Hava Kuvvetleri Askeri Tip Sertifikasına sahip dünyadaki tek hafif saldırı uçağıdır.

Toplam uzunluğu 11.38 metre olan Super Tucano; 11.14 metre kanat genişliğine ve 3.97 metre yüksekliğe sahiptir. Azami 1.650 deniz mili menzili bulunan uçak; 3.5 saat havada kalış süresine, 5.4 ton azami kalkış ağırlığına, 1.55 ton faydalı yük kapasitesine ve 35.000ft servis irtifasına sahiptir.

L-39-Albatros

L-39 Albatros

Sovyet ve Sovyetler Birliği ile iyi ilişkilere sahip ülkeler tarafından uzun yıllardır kullanılan L-39 Albatros, günümüzde daha çok jet tekamül amacıyla tercih edilmektedir. Sivil amaçla da kullanılan L-39, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nde yerini Yakovlev Yak-130 uçağına bırakmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Burada devlet bütün ağılığını koymalı, Ukrayna ile askeri malzeme ortak üretimi gerçekleşecekse bizim Hürkuş C’ui almaları için maksimum baskı uygulanmalı. İlerideki oladı işbirlikleri bile buna bağlanmalı. Uçak mükemmel bir ürün, Brezilya kökenli Amerikan üretimi Tucano’dan asla geri kalmaz. PT6A PW Kanada motor her iki uçakta da aynı. Bizim bir de kesinlikle fiyat avantajımız var. Bayraktar’ları aldılar, kullanıyorlar. Akıncı’nın motorlarını aldık, kullanıyoruz. Başları büyük belada da
    olsalar,silah teknolojileri çok ileri. Ortak çok iş yapabileceğiz. Bunun ilk ve vazgeçilmez şartı, Tucano yerine Hürkuş’u almaları olmalı. Amerika’ya yaranmak ve yağcılık yapmak bu göz kırpma hikayesi.
    Sanki Amerika bu oltaya gelecek.Mükemmel bir yakın destek ve COIN uçağı, kelepir ve tasarruflu. Cumhurbaşkanı şimdiye kadar Ukrayna’ya gitmedi, Rus’ların Suriye ve Libya’da yaptıkları hoşumuza gidiyor mu ? Fırsat bu fırsat, eğer bizimle ortak iş yapmak isterlerse bizim uçakları tercih etmeliler.
    Çok kibarca, olmazsa daha az kibarca bu onlara anlatılmalı. Gerisini kendileri bilirler. Politikada buna
    malum, “quid pro quo” deniyor, umarım uyarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu