Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne MiG-29 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Lviv Uçak Tamir Fabrikası tarafından modernize edilen bir Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”) savaş uçağını daha teslim aldı.

Ukrayna devletine ait Ukroboronprom şirketine bağlı Lviv Uçak Tamir Fabrikası, Ukrayna Hava Kuvvetleri envanterine bulunan MiG-29 savaş uçaklarının modernizasyon faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda, modern aviyoniklerle donatılan ve motoru elden geçirilen başka bir MiG-29MU1 savaş uçağı daha Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Modernizasyonların sonucunda, MiG-29’un hizmet ömrü 8000 saatten 12000 saate çıkarıldı.

STM Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçaklarının modernizasyonunda, İsrail merkezli Elbit Systems şirketinin de görev aldığı tahmin ediliyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Elbit Systems, geçtiğimiz sene 11 adet MiG-29’un modernizasyonu için 440 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme için müzakere ediyorlardı. Sözleşme ile MiG-29’ların, İsrail üretimi silah sistemleriyle donatılması planlanıyordu.

MiG-29 (2)

Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”)

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından geliştirilen Mikoyan MiG-29, gerek eski Sovyet ülkeleri gerekse Mısır ve Suriye gibi birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. SSCB tarafından NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılan F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon ve F-16 Hornet tipi savaş uçaklarına karşı geliştirilen MiG-29, dördüncü nesil bir savaş uçağıdır.

Çift motorlu bir uçak olan MiG-29, halihazırda Azerbaycan, Bulgaristan, Hindistan, Rusya, Suriye, Ukrayna, Belarus ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla ülkenin hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu