Ukrayna ile ABD Arasında Savunma Çerçeve Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna ile ABD Savunma Bakanlıkları arasında, savunma alanında iş birliğine yönelik bir çerçeve anlaşması imzalandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Amerika Birleşik Devletleri’ne bir ziyaret düzenledi. Zelenskiy’nin ziyareti esnasında, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile ABD Savunma Bakanlığı tarafından savunma alanında iş birliğine yönelik çerçeve anlaşması imzalandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Ukrayna makamlarınca yapılan açıklamada, “Her şeyden önce ABD güvenlik yardımının, Rus saldırganlığına karşı koyma ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme çıkarlarına katkısı vurgulanmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri ile ortaklığımız sayesinde, Ukrayna’nın güçlü ve modern Silahlı Kuvvetlerini inşa etmek için kaynak ve yeni etkili araçlar alacağız.

Bu Çerçeve Anlaşmanın, ülkemizin NATO’ya tam üye olabilmesi için Ukrayna’nın savunma reformlarında ABD desteğine yönelik fırsatlar yaratması da çok önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna-Bayraktar TB2

Edinilen bilgiye göre; ABD ile Ukrayna arasındaki söz konusu anlaşma, savunma alanındaki birtakım projelerle ilgili ArGe iş birliği için de yeni fırsatlar sunuyor. Ukrayna, ABD ile birtakım silah ve askeri teçhizatın modernizasyonu ile ilgili proje başlatmayı amaçlıyor.

Ayrıca Ukrayna araştırma kurumları, Amerikan tarafının projelerinin uygulanmasında yer alacak ve her iki ülkenin de ürün ve hizmetlerini NATO üyesi ülkelerin standartlarını dikkate alarak üçüncü ülke pazarlarında tanıtma fırsatına sahip olacak.

Bu doğrultuda, Ukrayna Devlet Uzay Ajansı ile ABD Savunma Bakanlığı arasında uzay güvenliği alanında iş birliği ve uzay durumsal farkındalığı hakkında hizmet ve bilgi sağlanmasına ilişkin bir Mutabakat Zaptı da imzaladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’dan Hava Savunma Füze Sistemi Hamlesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu