Ukrayna’dan Hava Savunma Füze Sistemi Hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, yerli imkanlarla bir Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) geliştirmek amacıyla ön projelendirme faaliyetlerini tamamladı.

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için füze sistemleri ve savaş uçağı geliştirilmesi için sürekli bir strateji uygulamaya devam ediyor. Şu anda Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine Ukrayna savunma sanayi şirketleri, yerli orta menzilli hava savunma füze sisteminin geliştirilmesi çalışmaları çerçevesinde ön projeleri başarıyla tamamladı.

STM Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran’a göre; devlet Kiev Tasarım Bürosu Luch ve devlet teşebbüsü tasarım bürosu Pivdenne, Ukrayna hava savunma füze sistemini geliştirme görevi üzerinde aktif olarak çalışıyor. Bu projeler, füze geliştirme stratejisinin bir parçası.

Konuyla ilgili olarak Bakan Taran tarafından yapılan açıklamada, “Halihazırda ArGe faaliyetleri için gerekli mali kaynakların planlanması konusu çözülmektedir. Hava savunma sistemi için belirlenen isterler ise ülkenin önemli bölgelerini; düşman uçaklarından, helikopterlerinden ve İHA’larından koruma yeteneğine sahip olmasıdır. Sistem, füze savunma görevlerini de yerine getirebilmelidir.

Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi

Genellikle 15 ila 40 kilometre menzile sahip füzelerle teçhiz edilen hava savunma sistemleri, orta menzilli olarak adlandırılmaktadır. Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ABD üretimi HAWK ile bu yıl envantere alınması planlanan yerli üretim HİSAR-O+, orta menzilli sistemlerdir.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-O+ seri Üretim Sözleşmesi İmzalandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu