Ukrayna ile Askeri İş Birliği Anlaşması imzalanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, 15-17 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak. Ziyaret esnasında, Ukrayna ile Türkiye arasında Askeri İş Birliği Anlaşması imzalanacak.

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy başkanlığındaki bir heyet, 15-17 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak. Üst düzey temaslarda bulunacak heyetin ziyareti kapsamında; Ukrayna ile Türkiye arasında 21 alanda iş birliğinin geliştirilmesini sağlayacak bir Askeri İş Birliği Çerçeve Anlaşması imzalanacak.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; 2020 yılının Ağustos ayında Ukrayna Stratejik Sektörlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. Gerçekleştirilen ziyaret esnasında; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukrayna tarafı arasında, savunma sanayii sektöründeki iş birliğini konu edinen Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalanmıştı. Ayrıca Urusky; TUSAŞ, Roketsan, ASELSAN ve Baykar Savunma gibi Türk savunma sanayii şirketlerinde de çeşitli incelemelerde bulunmuştu.

Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanacak Askeri İş Birliği Çerçeve Anlaşması’nın çok büyük bir kısmının, savunma ve havacılık sanayii ile ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca; geçtiğimiz dönemde Türkiye’den 6 adet Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik eden Ukrayna Hava Kuvvetleri, 48 adet SİHA daha almayı planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Geciktik bile. Belki de Rusları kızdırmayalım filan diye,bilemiyorum. Herşeyin en iyisini bilen necip milletim burayı nasıl ıskaladı ki ? Ukrayna teknik konularda eski Sovyet mirasçıları. Bu konuda ama teknoloji transferi ama ortak yapım , bize çok faydaları olacak. Itar’la Bitar’la da bizi yormazlar. Sovyetler dağıldığında uygun adamları toplasak oradan savunma sanayimiz çok başka yerlerde olurdu. Ama ciddi ama şaka orada bit pazarlarına düşmüşken bir kaç atom bombası getirmek de fena olmazdı hani.
    Neyse, denize düşen yılana sarılısa eğer, bundan çok umutluyum ben. Denize düşen var mı? Yılan kim ? Bunlar abuk ve tali sorular. İyi sonuçlar bekliyorum yurdum için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu