Ukrayna ordusu Rus İHA’sını düşürdü

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir adet sabit kanatlı insansız hava aracını (İHA) düşürdü.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir birlik, 5 Nisan Pazar günü Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir adet “Bird Eye 400” tipi sabit kanatlı insansız hava aracını (İHA) düşürdü. Düşürülen İHA, veri depolama biriminin incelenmesi için ilgili askeri birime gönderildi.

STM Banner

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen Bird Eye 400, Mini İnsansız Hava Aracı’dır. Yaklaşık 1.000ft irtifada uçuş gerçekleştiren Bird Eye 400’ün ana misyonları; istihbarat, keşif ve gözetleme (ISR) operasyonlarını gerçekleştirmektir.

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri söz konusu İHA sistemini, 2009 yılından beri IAI’dan tedarik etmekte ve özellikle Suriye ile Ukrayna’da aktif olarak kullanmaktadır. Elektrikli tahrik sistemi ile donatılan Bird Eye 400, görüş hattı (LOS) iletişim yeteneğine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu