Ukrayna savaşı Brezilya’nın tank modernizasyonunu vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Brezilya, Leopard 1A5 BR Ana Muharebe Tankı (AMT) modernizasyon programını Ukrayna-Rusya Savaşı sebebiyle süresiz olarak durdurma kararı aldı.

Brezilya Ordusu, Leopard 1A5 BR AMT’lere yönelik modernizasyon projesini süresiz olarak erteleyen resmi bir not yayınladı. Kararın arkasında yatan sebep ise Ukrayna-Rusya Savaşı sebebiyle durma noktasına gelen askeri tedarik zinciri.

STM Banner

Rusya tarafından başlatılan savaşın ardından, Ukrayna’ya yapılan askeri teçhizat yardımı tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası piyasada zırhlı araç parçalarına yönelik yüksek talep nedeniyle 17 Aralık 2020’de başlaması gereken Brezilya Leopard 1A5 BR modernizasyon projesi, risk altına girdi.

Mevcut Leopard 1 ve Leopard 2 tipi tankların dahi operasyonel halde tutulmasının zorlaşmasının ardından da Brezilya Ordusu, bahsi geçen modernizasyon projesini iptal etti. Halihazırda Brezilya Ordusu envanterinde; 41 adeti Leopard 1A1BE, 220 adeti Leopard 1A5BR ve 35 adeti M60A3 olmak üzere toplamda 296 adet ana muharebe tankı bulunuyor.

Leopard 1 Tankı
Leopard 1 Tankı

Leopard 1A5BR modernizasyonunu iptal eden Brezilya’nın, yeni bir modernizasyon programı başlatması veyahut dış kaynaktan AMT tedarikine yönelmesi bekleniyor.

İLGİL İÇERİK: ASELSAN’dan Şili’de Leopard 2A4 modernizasyonu zaferi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu