ASELSAN’dan Şili’de Leopard 2A4 modernizasyonu zaferi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Şili Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları (AMT)’nın modernizasyonu için FAMAE sözleşme imzaladı.

Son dönemdeki ihracat başarılarıyla dikkat çeken ASELSAN, Şili’de yeni bir başarıya imza attı. Titiz bir ihale sürecinin ardından ASELSAN, Şili Ordusu’nun Leopard 2A4 tank filosunun modernizasyonu için FAMAE ile bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com’un kaynaklarından edindiği bilgilere göre; sözleşme, 14 Temmuz 2023 tarihinde imzalandı. Sözleşme kapsamında ASELSAN, tank modernizasyonu alanında teknoloji transferi gerçekleştirecek ve FAMAE’nin kapasitesi arttırılacak.

Öte yandan modernizasyon çözümü, Şili’nin coğrafi yapısına uygun olarak özel malzemelerin kullanılması gibi bazı gereksinimleri de karşılayacak. Leopard 2A4’lerin ardından Şili Ordusu envanterinde bulunan Marder 1A3 Zırhlı Muharebe Araçlarının da benzer bir şekilde ASELSAN ve FAMAE iş birliğiyle modernize edilmesi bekleniyor.

Leopard-2A4

İmzalanan sözleşmenin tutarı hakkında ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak 17 Temmuz 2023 tarihinde ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında savunma sistemleri ihracatına yönelik 123.500.000,- ABD Doları tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır.” ifadelerine yer verilmişti. Bahsi geçen sözleşmenin, Şili’nin Leopard 2A4 Modernizasyonu Projesi’ne ilişkin olabileceği değerlendiriliyor.

Halihazırda ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu için de bir proje yürütüyor. ASELSAN tarafından sözleşme kapsamında Tank Atış Kontrol Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Aktif Koruma Sistemi ve Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi sağlanacak.

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4) Projesi

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; “Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4)” Projesi kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 AMT modernize edilecek.

leopard

Bu modernizasyon ile Leopard 2A4 tanklarının hem balistik koruma seviyeleri arttırılacak hem de daha modern elektronikler entegre edilecek. Proje kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 modernize edilecek olsa da SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre 250 adetlik bir opsiyon da bulunuyor.

Oldukça geniş ölçekli bir modernizasyon projesi olan TİYK-LEO 2A4; zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içeriyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi sonuçlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen modernizasyon projesi ile ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşanacağı üzerinde durulmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu