Ukrayna’da Savunma Sanayii İttifakı kuruldu: Türk şirketleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’da, ‘Savunma Sanayii İttifakı’ ve ‘Savunma Fonu’ kuruldu. Kurulan ittifakta ve fonda, Türk savunma sanayii şirketleri de etkin rol oynayacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin talimatıyla Ukrayna’da ‘Savunma Sanayii İttifakı’ ve ‘Savunma Fonu’ kuruldu.

STM Banner

Bu kapsamda BAYKAR, ilk etapta Ukrayna’da, 3 farklı projeye yaklaşık 100 milyon dolar tutarında yatırım yapacak. Öte yandan Ukrayna’daki BAYKAR fabrikasının da 1.5 yıl içerisinde faaliyete hazır hale getirilmesi planlanıyor. Fabrikada, Bayraktar TB2 SİHA ve AKINCI TİHA başta olmak üzere; BAYKAR tarafından tasarlanan insansız sistemler üretilecek.

Gelişmeler devam ederken, Türkiye’den de üst düzey bir savunma sanayii heyeti Ukrayna’da düzenlenen savunma sanayii forumunu ziyaret etti. Türk savunma sanayii şirketlerinin geniş katılım sağladığı forumda, 21 ülkeden birçok savunma sanayii şirketi yer aldı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’e gelen Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İsveç ve Çek Cumhuriyeti savunma şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Ukrayna Savunma Sanayii Forumu

Forumda temaslarda bulunan heyette; Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Savunma Sanayii Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Murat Ceran, Orta Asya ve Uzak Doğu Müdürü Ahmet Kaygusuz, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve diğer temsilciler yer aldı.

Ukrayna’da kurulan ‘Savunma Sanayii İttifakı’nda farklı ülkelerden birçok şirketin yer aldığı bilinirken, deklarasyon 13 önde gelen şirket tarafından imzalandı. Özellikle BAYKAR, ‘Savunma Sanayii İttifakı’nda en önde gelen şirketlerden bir tanesi konumunda bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu