Ukrayna’dan 1.7 Milyar Sterlinlik Savaş Gemisi Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, İngiltere’den 1.7 milyar Sterlin değerinde savaş gemisi ve mühimmat tedarikinde bulunacak. İlgili anlaşma, kısa süre önce Ukrayna Parlamentosu tarafından onaylandı.

Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna Hükümeti ile İngiltere Hükümeti arasında Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin kabiliyetlerinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla Çerçeve Anlaşma’yı onaylama karar aldı. Bu karar, 2022-2023 yıllarında İngiliz tedarikçilerden 1.7 milyar Sterlin değerinde alım yapmaya olanak sağlıyor.

STM Banner

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Polishchuk, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Modern ve gelecek vaat eden yaklaşımları, gelecek vaat eden konseptleri ve teknolojileri dikkate alarak Donanmamızı oluşturuyoruz. Bu bağlamda; Ukrayna Hükümeti ile İngiltere Hükümeti arasındaki Çerçeve Anlaşmanın, Ukrayna Parlamentosu tarafından onaylanması büyük önem taşımaktadır. Aslında bu, Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin yeteneklerini geliştirmek için Birleşik Krallık ile ortak projelerimizin başlangıcıdır.” dedi.

Onaylanan bütçe ile şu platform ve hizmetler tedarik edilecek; 2 adet Mayın Tarama Gemisi, 8 adet Hücumbot, Ukrayna Donanması’nın deniz altyapısının inşası için danışmanlık teknik destek ile modern gemiler için silah sistemlerinin teslimi ve modernizasyonu.

Ukrayna Donanması/MİLGEM ADA Sınıfı Korvet
Ukrayna Donanması/MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

Aynı zamanda Ukrayna, Türkiye’den de MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikinde bulunuyor. STM şirketi, halihazırda Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM Korveti’nin inşa faaliyetlerini sürdürüyor.

Ukrayna Donanması’nın tedarik edeceği Hücumbotların, P-50U Sınıfı olacağı öngörülüyor. P-50U Sınıfı Hücumbotlar; 8 adet Gemisavar Füze, Maritime Brimstone Hava Savunma Füzeleri ve 57mm’lik Baş Topu ile teçhiz edilebiliyorlar.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna MİLGEM’i hakkında yeni detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu