Ukrayna Türk Şirket İçin Yüzer Havuz Üretecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın devlete bağlı Ukroboronprom şirketi bünyesinde bulunan Pallada Tersanesi, Türk Hidrodinamik Tersanesi için yüzer havuz inşa edecek.

Ukroboronprom bünyesinde yer alan Pallada Tersanesi ile Türk Hidrodinamik Tersanesi, 8.500 ton kapasiteli kompozit yüzer havuz yapımı ve tedariki için bir sözleşme imzaladı. Edinilen bilgiye göre; yüzer havuz, modern teknoloji kullanılarak inşa edilecek. Yüzer havuzun dubası, sülfata dayanıklı portland çimentosundan; kuleleri ise gemi inşa çeliğinden yapılacak.

STM Banner

Bu malzeme kombinasyonunun, bakım maliyetlerini azaltmak amacıyla 50 yıldan fazla ömre sahip olacağı tahmin ediliyor. Ukrayna’da inşa edilecek yüzer havuz için Avrupalı ve Türk tedarikçilerle çalışılacak.

1968’den beri Pallada, 39’u birçok farklı ülkede işletilen 43 benzer çeşitli yüzer havuz inşa etti.

Pallada Tersanesi’nin üst düzey yöneticisi Eugene Alkhimov , “Bu, Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un Ukrayna ile iki ülke Cumhurbaşkanlarının huzurunda serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalamasından sonra imzalanan ilk Ukrayna-Türk sözleşmesidir.” açıklamalarında bulundu.

ÖNERİLEN İÇERİK: 10.000 Tonluk Yüzer Havuz hizmete girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu