Ukrayna’nın F-16 talebini hangi NATO üyeleri yanıtlayabilir?

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, batılı ülkelerden F-16 Fighting Falcon savaş uçağı talep ediyor. Peki, Ukrayna’nın F-16 talebine yanıt verebilecek NATO ülkeleri hangileri?

Rusya’nın Kırım’ı ilhakı sonrası başlayan gerilimin bir sonucu olarak Şubat 2022’de patlak veren Rusya-Ukrayna Savaşı, 1 yılı aşkın bir süredir yüksek yoğunluklu olarak devam ediyor. Süper güç konumunda bulunan Rusya, buna rağmen Ukrayna topraklarının çok kısıtlı bir bölümünü hakimiyeti altına almış durumda.

STM Banner

Bu durumun temel nedenleri arasında, Rus Ordusu’nun yapılanması ve izlediği taktikteki sıkıntılar ile Ukrayna Ordusu’na yönelik batılı ülkelerin ekipman destekleri öne sürülebilir. Halihazırda birçok batılı ülke, Ukrayna’ya platformundan piyade tarafından kullanılan askeri bota kadar kapsamlı bir ekipman desteği sağlıyor.

İlk olarak Ukrayna, eskiden Sovyetler Birliği’nde bulunan NATO üyesi ülkelerden Sovyet yapımı platform tedarikinde bulundu. Tedarik edilen bu ekipmanların da sayılarının azalmasının ardından Ukrayna, artık MiG-29 veyahut Su-25/27 yerine NATO’nun temel muharebe uçağı olan F-16 Fightning Falcon’u talep ediyor.

MiG-29

Hatta Politico’nun Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre; Ukrayna; Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Almanya’dan, Ukrayna’ya F-16 tedarik etmesi için Türkiye ve ABD’yi teşvik etmelerini istedi. Peki, NATO’da hangi ülkelerde F-16 Fighting Falcon bulunuyor?


NOT: SavunmaSanayiST.com olarak oldukça emek sarf ettiğimiz bir içerik oldu, dolayısı ile bu içeriği kullanacak basın mensubu arkadaşlarımız kaynak göstermemeyi akıllarından dahi geçirmesinler :)


NATO’daki F-16 Fighting Falcon kullanıcıları

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’li General Dynamics şirketi tarafından 1978 yılında servise sunulan F-16 Fighting Falcon (Savaş Şahin)’un en büyük kullanıcısı, tabii ki de ABD Hava Kuvvetleri. Halihazırda ABD Hava Kuvvetleri envanterinde yaklaşık 500 adet F-16C/D savaş uçağı olduğu biliniyor.

Bahsi geçen F-16’ların çok büyük bir kısmı, F-35A teslimatlarıyla birlikte envanterden çıkarılacaklar.

Belçika

2018 yılında 34 adet F-35A Lightning II savaş uçağı siparişi veren Belçika, 44 F-16AM/BM savaş uçağına sahip. Bu uçaklar, F-35A teslimatlarıyla birlikte envanterden çıkarılacaklar. Dolayısı ile Belçika, Ukrayna için F-16 tedarikçisi olabilir.

Danimarka Hava Kuvvetleri/F-16
Danimarka Hava Kuvvetleri/F-16

Danimarka

Danimarka, 40 adetten fazla F-16AM/BM savaş uçağına sahip. Halihazırda bu uçakların 30 kadarının operasyonel olduğu biliniyor. F-35’e geçiş yapacak bir başka ülke olan Danimarka’nın, 27 adet F-35A siparişi bulunuyor. 2025 yılında sipariş verdiği F-35 savaş uçaklarının tamamını teslim almayı uman Danimarka, bu tarihten önce elindeki F-16’ların bir kısmını satacak. Danimarka’nın satışa çıkaracağı 24 kadar F-16 savaş uçağına, Türkiye’nin de talip olduğuna dair haberler çıkmıştı.

Ancak öncelik verilmesi durumunda Danimarka, Ukrayna’ya F-16 tedarik edebilir.

Hollanda

Halihazırda 46 adet F-35A siparişi bulunan Hollanda, ilk F-35’ini ise 2013 yılında teslim aldı. Öte yandan Hollanda Hava Kuvvetleri envanterinde, 42 adet F-16AM/BM savaş uçağı bulunuyor. Bu uçakların, F-35 teslimatlarının tamamlanmasıyla birlikte hizmetten çıkarılmaları planlanıyor.

Hollanda da Ukrayna için F-16 tedarikçisi olabilir.

Polonya

Ukrayna’ya en fazla savunma teçhizatı yardımı gerçekleştiren ülkeler arasında bulunan Polonya, yaklaşık 48 adet F-16C/D Blok 52+ savaş uçağına sahip. Ayrıca Polonya, envanterindeki Sovyet yapımı savaş uçaklarını da Ukrayna’ya sevk etti.

F-16 Harpoon

F-35A tedarikine hazırlanan Polonya, siyasi açıdan bitabi Ukrayna’ya F-16 tedarik edebilir. Ancak bu durum, savaş uçağı stoku oldukça azalan Polonya için bir risk oluşturabilir.

Portekiz

Portekiz, 30 adet F-16AM/BM savaş uçağına sahip. Ayrıca şu ana kadar Portekiz, Romanya’ya 17 adet F-16 uçağının satışını gerçekleştirdi. Coğrafi konumu sebebiyle birçok NATO ülkesine göre daha az riske sahip Portekiz, Ukrayna için F-16 tedarikçisi olabilir.

Norveç

F-35’e geçiş yapan bir diğer NATO ülkesi olan Norveç, yaklaşık 17 adet F-16AM/BM savaş uçağına sahip. Daha önce Norveç, Romanya’ya F-16 savaş uçaklarının satışını gerçekleştirmişti. Hatta 17 F-16 uçağının da bu yıldan itibaren Romanya’ya teslim edilmesi bekleniyor.

İki ülkenin de rızası olması durumunda Norveç, Ukrayna’ya F-16 tedarik edebilir.

Türkiye

Türk Hava Kuvvetleri, ABD’den sonra en aktif F-16 savaş uçağı kullanıcısı konumunda bulunuyor. Halihazırda Türkiye, yaklaşık 235 adet F-16 savaş uçağına sahip. Peki, Türkiye tarafından Ukrayna’ya F-16 tedarik edilebilir mi? Tabii ki de edebilir… ABD, Türkiye’ye F-35A verecekse neden olmasın? Bunun haricinde çok mümkün gözükmüyor.

Yunanistan'ın Viper konfigürasyonuna yükseltilen ilk F-16'sı
Yunanistan’ın Viper konfigürasyonuna yükseltilen ilk F-16’sı

Yunanistan

Türkiye gibi önemli bir F-16 kullanıcısı olan Yunanistan, F-16CG/DG Blok 30/50/52+, F-16C/D Blok 50+ ADC ve F-16 Blok 30 konfigürasyonlarında yaklaşık 150 kadar uçağa sahip. Öte yandan Yunanistan; F-4, Mirage ve Rafale tipi savaş uçaklarına da sahip.

Herhangi bir askeri operasyon geçmişi ve terör öyküsü bulunmayan Yunanistan, bittabi Ukrayna’ya F-16 tedarikinde bulunabilir. Yunanistan tarafından Ukrayna’ya sevk edilecek 10-15 tane F-16 savaş uçağı, Yunan kurmaylarının kafalarında oluşturdukları “Türk-Yunan Askeri Dengesi”ne bir zarar getirmeyecektir.

Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

Kaynak: SAVUNMASANAYİST.COM ÖZEL İÇERİĞİDİR. KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu