Gaziantep hava sahasında tanımlanamayan cisim krizi

Roketsan-ATMACA-Banner

Gaziantep hava sahasında tanımlanamayan bir cisim tespit edildi. Bunun üzerine Gaziantep Havalimanı’nda uçuşlar çift taraflı olarak durduruldu.

Gaziantep hava sahasında tanımlanamayan bir cisim görüldüğünün rapor edilmesi üzerine, gece yarısından bu yana Gaziantep Havalimanı’nda uçuşlar askıya alındı. Gaziantep Havalimanı’na inmesi planlanan bazı uçaklar, Adana ve Şanlıurfa’daki havalimanlarına yönlendirildi. Öte yandan uçak kalkışına da izin verilmiyor.

STM Banner

Geceyarısı sat 00.30 sıralarında yaşanan olayda; yaklaşık 9 bin feet (2.743 metre) yükseklikte, seyir halinde olan iki yolcu uçağının kokpit ekibi tarafından tanımlanamayan bir cisim rapor edildi. Pilotlar durumu Gaziantep Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne bildirdi. Tanımlanamayan cismin aynı zamanda hava trafik kontrolörleri tarafından da radar üzerinden teyit edildiği öğrenildi.

Geceden bu yana Gaziantep Havalimanı’dan 13 kalkış, 13’ü iniş olmak üzere 26 sefer iptal edildi.

Öte yandan söz konusu cisimle ilgili olarak şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

ScanEagle UAS, Boeing Insitu ScanEagle, ScanEagle İnsansız Hava Aracı, ScanEagle İHA

Hava sahasındaki cisim ne olabilir?

Olay henüz sıcaklığını korurken, tanımlanamayan cismin ne olduğu merak konusu. Gaziantep hava sahası, Suriye hava sahasına komşu konumunda bulunuyor. Dolayısı ile gece saatlerinde tespit edilen tanımlanamayan cismin, alçak irtifadan seyir icra eden bir hava aracının olması muhtemel.

Özellikle ABD ve İsrail, Suriye hava sahasında muharip ve istihbari görevler için çok sık savaş uçağı ile SİHA uçuruyorlar. Öte yandan Rusya Federasyonu tarafından da bölgede aktif olarak insanlı/insansız hava araçları uçuruluyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Hürriyet

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu