ULAQ SİDA’nın envantere girecek versiyonu görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)’nın, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek versiyonu ilk kez Meteksan Savunma tarafından sergilendi.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı sırasında Meteksan Savunma, ULAQ SİDA’nın Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek versiyonunu ilk kez sergiledi. Ölçekli maket üzerinde sergilenen SİDA’nın, deniz üzerindeki seyir icra ettiği gerçek görüntüler de paylaşıldı.

STM Banner

Meteksan Savunma’nın mühendislik gücünün katkılarıyla geliştirilen ULAQ SİDA‘nın envantere girecek versiyonunda; Roketsan üretimi LUMTAS ve/veya CİRİT Füzeleri, ASELSAN üretimi elektro-optik sistem ve BEST’in 12.7mm silah kulesi bulunacak.

ULAQ Suüstü Harbi (ASuW) olarak isimlendirilen bu konfigürasyona, istenildiği taktirde farklı silah sistemlerinin entegrasyonu da gerçekleştirilebilecek. Yakın gelecekte Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek SİDA, çeşitli test faaliyetlerine de tabi tutulacak.

ULAQ-SİDA-2

Silahlı insansız hava araçlarında elde ettiği başarının bir benzerini deniz alanında sergilemeyi hedefleyen Türk savunma sanayii sektörü, birden fazla SİDA platformlu geliştirmiş durumda. ULAQ’a ilaveten; MARLİN, MİR ve SANCAR gibi çeşitli S/İDA platformlarının da test faaliyetleri devam ediyor. MARLİN, Türk Deniz Kuvvetleri envanterine giren ilk S/İDA oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu