TF6000 motoru ilk kez çalıştırıldı: KIZILELMA’ya güç verecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoru TF6000 ilk kez çalıştırıldı. TEI tarafından geliştirilen motor, KIZILELMA ve ANKA-3 platformlarına güç verecek.

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoru TF6000, ilk kez çalıştırıldı. Geliştirme faaliyetleri devam eden motor, Bayraktar KIZILELMA ile ANKA-3 insansız savaş uçaklarına güç verecek.

STM Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, proje gelişmesi ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Milli Gücümüz Göğsümüzü Kabartıyor, Yüreklere Huzur Veriyor! Vatan evlatlarımızın enerjisi ile güç verdiğimiz Türkiye’nin ilk Millî Turbofan Motoru TF6000 millî motor test sisteminde ilk kez çalıştırıldı! Test sürecinin sonunda KIZILELMA ve ANKA-3 gücünü TF6000’den alacak! Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.”

TF6000/TF10000 motor projeleri ile Türkiye aynı zamanda ilgili aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz, art yakıcı tasarım, geliştirme ve imalat aşamalarını da gerçekleştirerek;  kritik teknoloji, yerli yan sanayii firmaları ve tecrübeli insan gücü kazanımını da sağlayacak.

TF10000, TF6000 motorunun afterburner diye tabir edilen artyakıcıya sahip konfigürasyonu olarak biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu