Umman’a 300 adet TOW 2B füzesi satışına yeşil ışık

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Umman’a 301 adet TOW 2B Tanksavar Füzesi satışına yeşil ışık yaktı. Satışın değeri ise yaklaşık 70 milyon dolar tutarında.

Umman’a 301 adet TOW 2B BGM-71F-7-RF Tanksavar Füzesi satışına ABD’den onay geldi. Yaklaşık değeri 70 milyon dolar olan satış; 301 adet TOW 2B Tanksavar Füzesi ile lojistik ve mühendislik destek hizmetlerini kapsıyor.

STM Banner

Satış kapsamında ana yüklenici, ABD merkezli Raytheon Missiles & Defense şirketi olacak. ABD Dışişleri Bakanlığı, satış ile ilgili olarak, “Önerilen bu satış, Orta Doğu’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olmaya devam eden dost bir ülkenin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.” açıklamasında bulundu.

TOW 2B Füzesi Hakkında

TOW-2B, “Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided” (Tüp Fırlatmalı, Optik Takip Edilen, Tel Güdümlü) sistemin kısaltmasıdır. TOW 2B, diğer TOW varyantlarından farklı olarak ‘Üstten Vuruş’ yeteneğine sahiptir.

TOW

Angajman sırasında TOW-2B, fırlatma tüpü içerisinden ateşlenerek hedefe yönlendirilir. Optik sistemleri sayesinde füze, görsel olarak takip edilerek hedefine yönlendirilir. Tel güdüm sistemi, füzenin uçuş sırasında gerçek zamanlı olarak kontrol edilmesini sağlar, böylece hedefin hassas bir şekilde vurulması mümkün olur.

TOW-2B füzesi, günümüzde birçok ülkenin askeri envanterinde yer almakta olup, modern askeri teknolojinin bir ürünü olarak anti-tank savunma kabiliyetini artırmada önemli bir rol oynamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu