Raytheon’a 323 milyon dolarlık TOW Füzesi siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Raytheon, ABD Ordusu için TOW 2B Anti-Tank Füzesi üretmek için 323 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Füzeler, çeşitli platformlarda kullanılacaklar.

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında tanksavar ve uçaksavar füze stokları azalan ABD, savunma sanayii şirketleriyle yeni kontratlar imzalamaya devam ediyor. Stinger MANPADS üretimi hattı tekrar aktif edilmeye çalışılırken ABD Ordusu, TOW 2B için bir sipariş verdi.

STM Banner

ABD merkezli Raytheon şirketinden tedarik edilecek TOW 2B Anti-Tank Füzeleri, aynı zamanda sığınaklar ile tahkimatları imha etmek için de kullanılacaklar. Füzeler, Stryker ve Bradley gibi zırhlı kara platformlarında kullanılmak üzere tedarik ediliyorlar.

323 milyon dolarlık sipariş doğrultusunda TOW 2B Anti-Tank Füzesi teslimatlarının, Eylül 2026’ya kadar tamamlanması planlanıyor.

TOW 2B Füzesi Hakkında

TOW

TOW-2B, “Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided” (Tüp Fırlatmalı, Optik Takip Edilen, Tel Güdümlü) sistemin kısaltmasıdır. TOW 2B, diğer TOW varyantlarından farklı olarak ‘Üstten Vuruş’ yeteneğine sahiptir.

Angajman sırasında TOW-2B, fırlatma tüpü içerisinden ateşlenerek hedefe yönlendirilir. Optik sistemleri sayesinde füze, görsel olarak takip edilerek hedefine yönlendirilir. Tel güdüm sistemi, füzenin uçuş sırasında gerçek zamanlı olarak kontrol edilmesini sağlar, böylece hedefin hassas bir şekilde vurulması mümkün olur.

TOW-2B füzesi, günümüzde birçok ülkenin askeri envanterinde yer almakta olup, modern askeri teknolojinin bir ürünü olarak anti-tank savunma kabiliyetini artırmada önemli bir rol oynamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu