UNIDEF Silahlandırılmış Konteynır Envantere Giriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

UNIDEF tarafından geliştirilen Silahlandırılmış Konteynır Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giriyor. UNIDEF Genel Müdürü Cem KURTER, III. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi esnasında sistem hakkında SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulundu.

Projenin Türkiye’deki bir son kullanıcının ihtiyacına yönelik olarak geliştirildiğini vurgulayan Genel Müdür Cem KURTER, şu açıklamalarda bulundu: “Üzerinde içeri katlanabilir bir taretimiz var. Taretin üzerinde, Minigun silah sistemi bulunuyor. Bu sistem, tümüyle zırhlı bir konteynırın içerisinde ve üzerinde de Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar PTR-X Kara Gözetleme Radarı bulunuyor. Radarımız ile taretimiz, iletişim halinde.

STM Banner

Radarın hareketli hedefi tespit ettiği koordinatlar ile ilgili gönderdiği sinyal, taretimizin hedefe yönlendirilmesini sağlıyor. Daha sonra üzerindeki optik sistem açılıyor ve görsel temas yapıyoruz. Görsel temasta da eğer hareketli hedef bir tehdit ise operatör, gerekli müdahaleyi yaparak tehdidi ortadan kaldırıyor.

unidef

Bu sistem, tamamen insansız bir sistem. Hem radyolinkler aracılığıyla hem de kablo ile bu sistemi uzaktan kontrol ediyoruz. Sistem, kendi enerjisini üretiyor. Üzerinde bir solar panelimiz var, güneş enerjisi var, bir dizel jeneratörümüz var ve bütün bu sistemi kontrol eden bir komuta kontrol ünitemiz var. Buradaki amacımız; hem sınır güvenliğinde kullanılması, çok özel kritik tesislerin çevre güvenliğinin alınması, ileri üs bölgelerinin çevre güvenliğinin alınması.

Bir sonraki versiyonunda, Canik M2 silahının entegre edilmiş versiyonunu da göreceğiz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Pasif Radar Sistemleri (PARS) Projesinde Testler Yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu