Pasif Radar Sistemleri (PARS) Projesinde Testler Yapıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Pasif Radar Sistemleri (PARS)’ne yönelik prototiplerin testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Konvansiyonel radar sistemleri yanında elektronik harbe karşı dayanımımızı arttıracak ve görünürlüğü düşük uçakların tespitinde silahlı kuvvetlerimize destek olabilecek Pasif Radar Sistemlerine yönelik geliştirilmiş olan prototiplerin testleri bu yıl başında başarıyla tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Pasif Radar Sistemleri (PARS) Tedarik Projesi kapsamında bilgi istek dokümanı (BİD), Nisan 2020’de yayımlanmıştı. Nisan 2020’de yayımlanan doküman kapsamında hem radar hem de elektro-optik sistem tedariki hedefleniyor.

Pasif Radar Sistemleri

Aktif radar sistemlerinden farklı olarak herhangi bir yayın yapmayan pasif radar sistemleri, yayın halinde olan hedef platformların sinyallerini algılamaktadırlar. Bu sebepten ötürü herhangi bir vericiye sahip olmayan pasif radar sistemleri, sadece alıcılar ile donatılmışlardır. Pasif radar sistemlerinde bulunan alıcı antenler vasıtasıyla yakalanan hedef platforma ait sinyaller, işlenir ve bu sayede hedefin tespiti ile takibi sağlanır.

BAE'ye F-35 Satışında ABD'nin Huawei Baskısı

Pasif radar sistemlerinin aktif radar sistemlerine kıyasla en büyük avantajı, vericiye sahip olmadıkları yani yayın yapmadıkları için yerlerinin düşman radar operatörlerince tespit edilemeyecek olmasıdır. Pasif radarlar, düşük radar kesit alanına sahip 5’inci nesil savaş uçaklarının tespiti için büyük öneme sahiptir.

Türkiye’de pasif radar alanında; TÜBİTAK-BİLGEM, ASELSAN, HAVELSAN ve HAVELSAN EHSİM şirketleri tarafından önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı Demir’den EİRS Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu