Üst Düzey ABD’li Senatör Türkiye’ye F-16 Satışına Karşı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerikalı üst düzey Senatör Bob Menendez, Türkiye’nin F-16 talebine onay vermediğini açıkladı. Menendez, Türkiye karşıtı bir etkili bir Senatör.

 2006 yılından bu yana ABD Senatosunda Senatör olarak görev icra eden Demokrat Partili Bob Menendez, Türkiye’nin ek F-16 talebine karşı olduğunu açıkladı.

STM Banner

 New Jersey’de bulunan McGuire Hava Kuvvetleri Üssü’nde Air Force Magazine dergisine özel olarak bir mülakat veren Menendez, şahsen Türkiye’ye F-16 satışına destekçi olmayacağını belirtti.

“Arzu Ettiğimiz Türkiye Bu Değil”

 “Bu konuda cidden bir soruna sahibim. Bu bizim arzu ettiğimiz Türkiye değil. İlerleyebileceğimiz ve ona en gelişmiş savaş ekipmanlarından bazılarını verebileceğimiz şekilde davranan bir NATO müttefiki değil.”

 Menendez aynı zamanda Türkiye’nin insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve iki ülkenin dış politikadaki tutumlarının çatıştığını kaydetti.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

 “Türkiye dünyada en fazla avukat ve gazeteciyi hapse atan ülke. Aynı zamanda Libya gibi yerlerde ABD çıkarlarına ters pozisyon alıyorlar.”

 Menendez: “Bu Türkiye ile ilgili değil, Erdoğan’la ilgili. Günün sonunda yönünü değiştirmesi gerekiyor. Biz ona çıkış yolunu gösterdik.”

 Aynı zamanda ABD Senatosunda oldukça etkili bir pozisyon olan Senato Dış İlişkiler Komitesine başkanlık eden Menendez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savunma ekipmanları alımında Rusya’ya yönelme olasılığı konusunda da açıklamalarda bulundu.

 “Türkiye’nin başka bir yere gideceği tehdidi beni caydırmıyor. Eğer böyle bir şey yaparlarsa biliyorsunuz ki NATO’daki birlikte çalışabilirliğimiz çok ciddi ölçüde azalır ve kendi pozisyonları daha da erir.”

Türkiye’den ABD’ye F-16V Talebi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 230 adetten fazla F-16 savaş uçağı bulunuyor. Blok 30 savaş uçakları, halihazırda TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyonundan geçiriliyor.

Türkiye’nin talep ettiği 40 adet F-16’nın, Blok 70 konfigürasyonunda olacağı biliniyor. 80 adet modernizasyon kiti tedarikinin ise Blok 40 konfigürasyonlu F-16’ları kapsadığı tahmin ediliyor.

Üst düzey Türk diplomatik kaynaklara göre ise Türkiye’nin ABD’den talep ettiği 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 80 adet F-16 modernizasyon kitinin toplam maliyeti yaklaşık olarak 6 milyar dolar civarında.

Bir başka Türk yetkiliye göre ise süreç oldukça hızlı ilerliyor ve Biden yönetimi Türkiye’nin F-16 talebine karşı değil.

“Fakat Kongre ayrı bir mesele.”

Türkiye, bugüne kadar F-35 projesi için yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir ödeme gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin ABD’ye ilettiği F-16 teklifinin aslında bizzat ABD tarafından yapıldığını belirtmiş ve F-35 programına ödenen paranın bir kısmının bu alımla tazmin edilebileceğini işaret etmişti. ABD ise Erdoğan’ın demeçlerini kısmen de olsa yalanlamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: “Biden, Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebine Olumlu Bakıyor”


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Air Force Mag

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu