Venezuela İran Orjinli ANSU-100 SİHA’ları Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Venezuela Bağımsızlık Günü kapsamında 5 Temmuz’da yapılan askeri geçit töreni sırasında, Venezuela Ordusu’na ait İran orjinli Mohajer-2/ANSU-100 tipi SİHA’lar görüntüledi.

İran üretimi Mohajer-2/ANSU-100 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Venezuela Bağımsızlık Günü kapsamında gerçekleştirilen geçit töreni esnasında görüntülendi. SİHA’nın, en az iki farklı mühimmat ile teçhiz edildiği tespit edildi.

STM Banner

Venezuela ve İran İHA’ları

Venezuela ilk İran yapımı İHA’ları, 2006 yılında teknoloji transferiyle beraber tedarik etmişti. Mohajer-2 tipi İHA’lar, bu teknoloji transferinin bir çıktısı olarak ARPIA adı ile Venezuela’da üretildi. Bazı kaynaklara göre Venezuela, 12 adet Mohajer-2/ARPIA İHA alacaktı ancak nihai sayının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Mohajer-2 tipi İHA’lar, daha sonradan modifikasyona sokularak silahlandırıldı ve SİHA haline getirildi. İlk etapta Mohajer-2 tipi İHA’lar, katapult/fırlatma motoru ile kalkış yapan ve paraşüt ile iniş yapan 50km menzilli taktik keşif araçlarıydı. Modernize edilen Mohajer-2’ler ise İran üretimi Ghaem-5 Mini Güdümlü Mühimmat entegre edildi. Ghaem-5’lerin de teknoloji transferiyle Venezuela’da üretildiği tahmin ediliyor.

Ayrıca Venezuela geçtiğimiz yıl Mohajer-2 İHA’larından türettiği ANSU-100 SİHA’sını tanıtmıştı. Modernize edilen ve silahlandırılan yeni tip ARPIA’lar, artık ANSU-100 olarak adlandırılıyor.

ANSU-200

ANSU-200

Venezuela ayrıca geliştirme faaliyetlerini sürdürdüğü ANSU-200 adındaki uçan kanat tasarımlı SİHA’sını da ilk kez tanıttı. ANSU-200, İran’ın ele geçirdiği RQ-170 üzerinden geliştirdiği Simorgh/Saegheh tipi SİHA’ların tasarımlarına oldukça benziyor. İran’ın Venezuela’ya yaptığı teknoloji transferi kapsamında, stealth uçan kanat tasarımlı SİHA teknolojisi de vermiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Simorgh/Saegheh tipi jet motorlu SİHA’lar, Spike Füzesi üzerinden geliştirilen 2 adet Almas Füzesini iç silah istasyonlarında taşıyabiliyor.

Mohajer-6
Mohajer-6

İran, 2020 yılında Venezuela ile Mohajer-6 tipi taktik SİHA’ların ortak üretimi ve teknoloji transferiyle ilgili bir projeye imza atmıştı. Proje kapsamında Mohajer-6 tipi SİHA’lar Venezuelalı EANSA şirketinde üretilecek. Mohajer-6 tipi SİHA’lar 4 adet Ghaem-5 güdümlü mühimmatını taşıyabiliyor ve 12 saate kadar havada kalabiliyor. Venezuela’nın şimdiye kadar Mohajer-6 teslim alıp almadığı ise bilinmiyor.

Mohajer-6 SİHA’ları daha önceden Etiyopya’da görüntülenmişti. Ancak Etiyopya envanterinde bulunan Mohajer-6’ların, Etiyopya’nın Tigray güçleriyle olan mücadelesine etkisinin olmadığı anlaşıldı. Mohajer-6’lar ciddi bakım problemleriyle karşı karşıya kaldı, yer kontrol istasyonlarında görev yapmalarını engelleyecek büyüklükte sorunlar ortaya çıktı ve SİHA’lar çok az göreve çıkabildi.

Ghaem-5 Mini Güdümlü Mühimmat

Ghaem-5 mini güdümlü mühimmat, TV güdüme sahip ve ağırlığı ile menzili bilinmiyor. Ghaem-5’ler İran yapımı SİHA’ların ana mühimmatı olarak kullanılıyor.

İran, Venezuela’nın bölgede Amerika ile sıkıntılar yaşamasından sonra Venezuela ile olan ilişkilerini sıkılaştırmış ve Venezuela’yı Amerika’ya karşı bir üs olarak kullanmaya başlamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: İran, Tacikistan’ın Başkenti Duşanbe’de İHA Fabrikası Açtı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu