Venezuela’da evinde hava hava füzesi bulunan adama gözaltı

Roketsan-ATMACA-Banner

Venezuela’da evinde Rus yapımı R-73 Havadan Havaya Füzesi bulunan adam, gözaltına alındı. Operasyonu, Venezuela Ordusu gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde, Venezuela’nın Guárico eyaletindeki El Sombrero şehrinde ilginç bir olay yaşandı. Venezuela Ordusu Kontrespiyonaj Genel Direktörlüğü tarafından bir eve gerçekleştirilen operasyonda, R-73 Hava Hava Füzesi ele geçirildi.

STM Banner

Evin sahibi ise operasyonu gerçekleştiren birlik tarafından gözaltına alınmasına müteakiben tutuklandı. Ele geçirilen füzenin, R-73 Hava Hava Füzesi’nin eğitim versiyonu olduğu bilgisi paylaşıldı. Üzerinde harp başlığı bulunmayan füzenin, esir taşıma mı yoksa roket motoruna sahip eğitim mühimmatı konfigürasyonunda mı olduğu belirsizliğini koruyor. Aynı şekilde bahsi geçen şahsın, söz konusu füzeyi nereden ve nasıl ele geçirdiği de henüz bilinmiyor.

R-73 Füzesi

R-73
R-73

NATO tarafından AA-11 Archer olarak adlandırılan kısa menzilli, kızılötesi güdümlü R-73 füzesi Moskova merkezli Vympel NPO şirketi tarafından üretilmiş ve ilk olarak 1984 yılında hizmete girmiştir. Venezuela Hava Kuvvetleri, 2006 yılında 1 milyar dolarlık bir sözleşmeyle Rusya’dan 24 adet tedarik ettiği Sukhoi Su-30Mk2 avcı uçaklarında bu füzeyi kullanabilmektedir.

Halihazırda Venezuela Ordusu envanterinde; 18 adet F-16 Fighting Falcon ve 22 adet Su-30 Flanker savaş uçağı bulunuyor. İlaveten Venezuela; AIM-9L/P, R-73, PL-5E, R-27, Python 4 ve R-77 hava hava füzelerine sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, The War Zone

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu