Venezuella, Çin radarı ile F-22’yi tespit etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Venezuella Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı hava savunma birlikleri, Çin yapımı JY-27 Radarı ile ABD Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait F-22 Raptor tipi stealth savaş uçağını tespit etti.

Edinilen bilgiye göre; ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 Raptor tipi savaş uçağı, geçtiğimiz gün Venezuella hava sahasına yaklaştı. Venezuella Silahlı Kuvvetleri bağlısı hava savunma birlikleri, Çin JY-27 radarı ile F-35 gibi stealth yani radarda görünmezlik teknolojisine sahip F-22 Raptor’ı tespit etti.

STM Banner

Buna müteakiben Venezuella Ordusu, ABD Hava Kuvvetleri’ne, ülkenin hava sahasını ihlal etmeye yeltenen Amerikan uçaklarını ihtar yapmadan vurmaya hazır olduklarına dair bir uyarı yaptı.

F-22 Raptor

JY-27 “Wide Mat”

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli CETC şirketi tarafından geliştirilen JY-27 “Wide Wat” Radarı, özellikle alçak uçuş icra eden ve düşük radar kesit alanı (RKA) teknolojisine sahip stealth savaş uçaklarını tespit etmek üzere tasarlanmıştır. Sistem, hava savunma sistemleri için erken uyarı (EW) desteği sağlamak amacıyla da kullanılabilmektedir.

VHF-Band frekansında çalışan radarın, 390+ kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir. Radarın menzili, radar anteninde kullanılan dizi sayısı ile orantılı olarak artabilmektedir. JY-27 varyantları, Venezuella’ya ek olarak Pakistan tarafında da kullanılmaktadır.

Venezüella, S-300 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’ne sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu