Vilnius’taki dünya liderlerine özel Patriot koruması

Roketsan-ATMACA-Banner

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yarın başlayacak NATO Zirvesi için Vilnius Havalimanı’na Almanya’ya ait Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi bataryaları yerleştirildi.

NATO Zirvesi, 11-12 Temmuz tarihleri arasında Rusya sınırına yaklaşık 300 kilometre mesafedeki Vilnius’ta düzenlenecek. Zirveye, nisanda Finlandiya’nın katılmasıyla sayısı 31’e çıkan üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra üyeliğe davet edilen ancak üyeliği henüz onaylanmayan İsveç ve Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın liderleri katılacak.

STM Banner

Türkiye’den ise zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberinde; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun katılıyor.

Zirve kapsamında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Bu güvenlik önlemleri kapsamda Almanya’ya ait Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi bataryaları, Vilnius Havalimanı’na konuşlandırıldı.

Patriot

Vilnius Havalimanı’na konuşlandırılan Alman Patriot bataryasındaki füze fırlatma araçları ise dikkat çekti. Sistemde hem savaş uçağı ile İHA gibi hava soluyan hedeflere hem de balistik füzelere karşı etkili hava savunma füzelerinin konuşlandırıldığı, karma lançer diziliminin kullanıldığı görüldü.

İki gün sürecek NATO Zirvesi’nin güvenlik önlemleri çerçevesinde, 3 binden fazla Litvanya askeri de görev yapacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu