Wallace’dan Zelenski’ye silah tepkisi: ‘Amazon değiliz’

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Kiev’e sert bir çıkışta bulunarak, ‘Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapan Amazon değiliz.” ifadelerini kullandı.

Ben Wallace, Ukrayna’ya savunma desteği sağlayan bazı müttefiklerin “minnettarlık” görmek istediklerini belirterek, ülkesinin Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapan e-ticaret şirketi “Amazon” olmadığını söyledi.

STM Banner

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Bakan Wallace, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO Zirvesi marjında brifing vererek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wallace’a, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin, NATO’nun Kiev’e, ittifaka katılım için bir takvim vermemesini “absürt” olarak yorumlaması hatırlatıldı ve Zelenskiy’e NATO üyeliği için bir zaman çerçevesi verilmemesinin cephedeki birliklerinin moralini bozup bozmayacağı sorusu yöneltildi.

Savunma Bakanı Wallace, durumun böyle olduğuna inanmadığını, Ukrayna’nın son parti silahları aldıktan sonra bile sürekli daha fazlasını istediğini söyledi.

Wallace-MAM-T

Wallace, küçük bir uyarıda bulunmak istediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz istesek de istemesek de insanlar minnettarlık görmek istiyor. Bazen ülkeleri kendi silah stoklarından vazgeçmeye ikna ediyorsunuz. Evet, bu savaş asil bir savaş ve biz, bunu ‘sadece kendiniz için değil, hepimizin özgürlüğü için yaptığınız bir savaş’ olarak görüyoruz. Ancak, bazen Amerika’daki milletvekillerini, diğer ülkelerdeki şüpheci politikacıları buna değdiğine ve karşılığında bir şeyler elde ettiklerine ikna etmeniz gerekir. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, işin gerçeği bu.”

“Biz, Amazon değiliz”

Bakan Wallace, bazen Amerikalı siyasilerden, Ukrayna’ya destek konusunda “83 milyar dolar ya da her neyse verdik ve biliyorsunuz, biz ‘Amazon’ değiliz.” şeklinde homurdanmalar duyduklarını söyledi.

Wallace, geçen yıl Ukrayna’ya gittiğini ve kendisine bir silah alışveriş listesi sunulduğunu anlatarak “Geçen yıl Ukraynalılara bir liste vermek için 11 saat araba kullanarak (Kiev’e) gittiğimde, ‘Ben Amazon değilim’ dedim.” ifadesini kullandığını aktardı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Wallace’ın değerlendirmeleri, Zelenskiy’nin, NATO Zirvesi’nde Ukrayna’nın ittifaka katılması için bir zaman çizelgesi alamamaktan duyduğu hayal kırıklığını dile getirmesinin ardından geldi.

Storm Shadow
Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya da sevk ettiği Storm Shadow Seyir Füzesi

“Zelenskiy ve halkının inanılmaz derecede minnettar olduğunu biliyorum”

Wallace’ın açıklamalarının ardından NATO Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Birleşik Krallık Başbakanı Sunak’a, “Ukrayna’nın müttefiklerine yeterince minnettarlık gösterip göstermediği” soruldu.

Bu soru üzerine Sunak, Zelenskiy’nin birkaç kez minnettarlığını ifade ettiğini aktararak, “Onun ve halkının inanılmaz derecede minnettar olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Sunak, Zelenskiy’nin savaşı durdurmak için elinden gelen her şeyi yapma arzusunu anladığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Birleşik Krallık, Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’ya; Storm Shadow Seyir Füzesi, NLAW Tanksavar Silahı, StarSTREAK Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi, Challenger 2 Ana Muharebe Tankı, L118 105mm Çekili Obüs ve Brimstone Hava-Yer Füzesi gibi birçok silah sistemi sevk etti.


Kaynak: Anadolu Ajansı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu