Yakın gelecekteki tank modernizasyonları

Roketsan-ATMACA-Banner

2020’li yılların başından itibaren 4 süper tanktan yeni modernizasyon haberleri geldi ve bu tanklar bu modernizasyonlar ile birlikte 2030’lu yılların sonuna kadar tank dünyasının hakimi olmak için geliyorlar. İngiltere’den Challenger 2 Black Knight, Fransa’dan yeni Leclerc, Amerika Birleşik Devletleri’nden M1A2 Sep V4 ve İsrail’den ilklere imza atacak olan Merkava Mark 4 Barak.

Ä°lgili resim

STM Banner

Challenger 2 Black Knight

2 farklı versiyona sahip olan Challenger 2 tankları uzun zamandır modernizasyona ihtiyaca duyuyordu. Gelişen teknolojiyi takip etmeyen ve Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerindeki gerileme İngiltere’yi bu modernizasyon hamlesini yapmak zorunda bıraktı. Daha önce hep Abrams tankları ile birlikte savaşa gireceklerini ve Abrams’ların bölge ele geçirip Challenger 2’lerin bölge koruma görevini üstleneceği düşünüldüğü için tamamen savunma odaklı bir tank olarak ortaya çıkmıştı Challenger 2 tankları. Fakat son 10 yılda yaşanan diplomatik sorunlar ilk olarak tanka tank savaşlarda da başarılı olabilmesi için ilk olarak Challenger 2 ATDU modernizasyonunu gerçekleştirdi.

Ä°lgili resim

Fakat İngilizler bu modernizasyonun da yetersiz kaldığını düşünerekten geçtiğimiz günlerde Challenger 2 Black Knigt’ı tanıttı. Yeni Challenger 2 versiyonunda otomatik hedefleme sistemi, yeni gece gündüz farketmeksizin sorunsuz bir şekilde çalışabilen optikler, Planet-2 termal görüntüleme sistemi ve Iron Fist aktif koruma sistemi ilk olarak gözümüze çarpıyor.

challenger 2 black knight ile ilgili görsel sonucu

Zırhı oldukça iyi ve ağır olduğu için tankın pasif korunmasını sağlayan zırhta herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen yeni sistemleriyle hem tanka tank mücadelelerde hemde asimetrik harpte Black Knight (Kara Şovalye) tankı 2021 yılında üretime başlayacak ve 2020’li – 2030’lu yıllarda özellikle asimetrik harp konusunda zirveyi tekar alacakmış gibi duruyor.

Ä°lgili resim

Yeni Leclerc

Geçtiğimiz yıllarda 140 mm’lik topa sahip olan Leclerc Terminator modeli ile ilgilenen ve 300 milyon Euro’dan fazla para harcayıp ortaya birim maliyeti 26 milyon Dolar’a ulaşan bir tank çıkınca Fransız hükumeti halkın da yarattığı huzursuzluğun oluşturduğu baskıyla bu projeyi durdurma noktasına getirdi ve Leclerc tanklarının sahip olduğu AZUR asimetrik harp kitini hem geliştireceğini hemde tankın sahip olduğu elektronik sorunları çözebilecekleri bir modernizasyona 2020’li yıllarda başlanacağını açıkladı.

M1A2 Sep V4

2017 yılında çok büyük geliştirmeler içeren M1A2 Sep V3 modernizasyonunu tamamlayıp bazı M1A2 Sep V2 tanklarını yükseltmeye başlamışken 2018 yazında Amerika Birleşik Devletleri 2021 yılında başlayacak olup elektronik iyileştirmeler içerek olan Sep V4 modernizasyonunu tanıttı. Yeni elektronik sistemlerin oluşturacağı ağırlığa karşılık tankın daha fazla ağırlaşmasını istemeyen ABD, aktif koruma sistemi olarak kullandıkları İsrail Rafael yapımı olan dünyanın tartışmasız en iyi fakat oldukça ağır sistemi olan Trophy HV sisteminden kısmen vazgeçti. Trophy HV radarını kullanmaya devam edecekler fakat atıcı olarak Iron Fist sisteminin atıcısını kullanacaklarını ve bu sayede tankta 2 tona yakın bir ağırlık kazancı yakalayacaklarını açıkladılar.

Trophy HV sistemini alanında bir numara yapan kısmının lançer kısmı olduğunu düşünürsek korunma açısından bir zaafiyete uğrayacağını düşünüyoruz. Burada yaşayacağı zaafiyeti ise yeni elektronik sistemleri, yeni APFSDS mühimmatı M289A4 ile kapatacaklarını ve 2030’lu yılların sonuna kadar dünyanın en iyilerinden biri olacakmış gibi gözüküyor.

m1a2 sep v4 ile ilgili görsel sonucu

Merkava Mark 4 Barak

Bir elektronik sistemler modernizasyon haberi de İsrail’den geldi. Merkava Mark 4 tankına Challenger 2 Black Knight’taki ile benzer geliştirmeler uygulanacak ve ilk defa Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) sistemi denenecek. Nişancı başındaki VR kaskı ile birlikte başını döndürerek tareti döndürebilecek ve nişan alabilecek. Komutan ve sürücü de başındaki VR kaskı ile görüş optiklerini döndürebilecek ve 360 derecelik bir görüş açısına sahip olacaklar.

70 tondan ağır olan tankı ağırlaştıracak tüm durumlardan uzak durulacağını açıklayan İsrail’li yetkililer dünyanın en iyi aktif koruma sistemini de geliştirmeye başladıklarını açıkladılar. Yetkililer tarafından açıklanmasa da zırha ek zırh plakaları yerleştirilmeyecek olsa da ince ayar çekilerek korunmasının arttırılacağı beklentisi içindeyiz. Yeni Barak tankı İsrail kara sınırlarını 2030’lu yılların sonlarına kadar çiğnetmemek için birçok ilki beraberinde getirerek geliyor.


Yazar: Yusuf METİN     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu