Yanan Rus uçak gemisinin hizmete girme tarihi açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın tek uçak gemisi Admiral Kuznetsov’un hizmete giriş tarihi açıklandı. Admiral Kuznetsov Uçak Gemis’ndei, 2019 ve 2022’de yangın çıkmıştı.

Rusya’nın faal durumdaki tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov, Aralık 2019’da motor dairesinde çıkan yangında ağır hasar almış ve yangında 1 kişi hayatını kaybetmişti. Rusya’nın Murmansk şehrinde modernize edilen gemideki yangın, ertesi gün sabaha karşı söndürülmüş ve güvenlik kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle çıkan yangında bir kişi ölürken, yaklaşık 20 kişi de yaralanmıştı.

STM Banner

2022 yılında Admiral Kuznetsov’da bir kez daha yangın çıktı. Normalde modernizasyon ve onarım faaliyetlerinin ardından 2022 yılı sonunda hizmete girmesi planlanan Rus Donanması’nın tek uçak gemisi Admiral Kuznetsov, halen envantere girmiş değil. Rusya, 2017’de başlayan modernizasyon çalışmalarından ötürü 5 yılı aşkın bir süredir deniz üstünde savaş uçağı konuşlandırma kabiliyetinden mahrum kalmış durumda.

Admiral Kuznetsov’un son durumuna değinen Rus Birleşik Gemi İnşa şirketinin CEO’su Alexey Rakhmanov, uçak gemisinin 2024’ün başlarında hizmete alınacağını söyledi. Geminin Rus Donanması’na teslim edilmesinin ardından gerçekleştirilecek test faaliyetlerinin ardından 2024’ün ikinci yarısı içerisinde operasyonel olacağı tahmin ediliyor.

Akdeniz’deki Rus hava gücü için çok önemli olan Admiral Kuznetsov’un eksikliği, Rusya tarafından Suriye’ye kurulan Hmeymim Hava Üssü aracılığıyla gideriliyor. Rusya, Admiral Kuznetsov’un görevden çekilmesinin ardından Hmeymim Hava Üssü’ne çok ciddi uçak takviyesi gerçekleştirmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu