Rusya’nın Tek Uçak Gemisi Admiral Kuznetsov’da Yangın Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yerel basında çıkan haberlere göre; Rusya Federasyonu Donanması’nın tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov’da yangın çıktı. Tersanede bulunan gemiye müdahale edildi.

TASS Haber Ajansı, yangının Admiral Kuznetsov’un Rusya’nın en kuzeybatısındaki Murmansk’taki Zvyozdochka tersanesine yanaşırken çıktığını söyledi. Gelen ilk bilgilere göre; gemide bulunan 20 kişinin tahliye edildi, yangının söndürüldü ve can kaybı yaşanmadı

STM Banner

Geminin modernizasyonunu denetleyen Birleşik Gemi İnşa Şirketi (USC)’nin başkanı Alexei Rakhmanov, RIA Novosti’ye olayın onarım çalışmaları sırasında meydana geldiğini söyledi.

Rusya’nun tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov, bir süredir üst üste kazalara sahne oluyor. Ekim 2018’de gemi, üzerine düşen bir vinçten ötürü hasar gördü. Takip eden dönemde Aralık 2019’da Admiral Kuzetnetsov’da çıkan yangında ise hem gemi ağır hasar aldı hem de iki kişi hayatını kaybetti ve ondan fazla kişi ise yaralandı.

Birleşik Gemi İnşa Şirketi (USC) Başkanı Alexei Rakhmanov tarafından yapılan açıklamada ise Admiral Kuznetsov Uçak Gemisi’nde meydana gelen hasarın bilançosunun, 300 milyon rubleyi (4.7 milyon dolar) aşacağı bilgisine yer verilmişti.

Bu sebepten ötürü Rus Donanması, bir süredir uçak gemisinden mahrum şekilde harekatlarını sürdürüyor. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda gemi, ancak 2023 yılında tekrar görevine başlayabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu