Yeni Konfigürasyon CATS’in Testleri Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen CATS sisteminin yeni konfigürasyonu, Bayraktar TB2 SİHA ile bir dizi testlere tabi tutuldu. Testler kapsamında icra edilen atışlı testlerde başarı sağlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen projede yeni konfigürasyon CATS Sisteminin BAYKAR Savunma ürünü Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı üzerinde uçuşlu testleri icra edildi. Testler sonucunda elektro optik sistem performansının operasyonel ihtiyaçları eksiksiz olarak yerine getirdiği raporlandı. ROKETSAN ve BAYKAR Savunma katılımı ile uzak menzil atışlı testler de yapılarak her iki atışta da tam isabet sağlandı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Yeni Konfigürasyon CATS, eski konfigürasyondaki 7 kartlı tasarım yerine tek karttan oluşan bir yapıya sahip. Böylelikle kartların gimbal içerisinde oluşturduğu ısı azaltıldı ve kızılötesi dedektörün performansında iyileşme sağlandı. Ayrıca, Yeni Konfigürasyon CATS ile birlikte lazer spotunun de görülmesi sağlandı. Artık CATS ile lazer işaretleme gerçekleştirildiğinde, işaretlenen hedef algılanabilecek.

ASELSAN tarafından şu ana kadar 13 adet CATS sistemi teslim edildi. En az iki ülkeye de Bayraktar TB2 ile birlikte CATS ihraç edildi. Her ay 6 adet CATS üretmeyi hedefleyen şirket, yıl sonuna kadar 3 adet sistemi daha teslim etmeyi amaçlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-O+’ın Teslimat Tarihine Revize

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu