Yeni nesil balistik füze savunma için 326.9 milyon dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Lockheed Martin firması, AEGIS Balistik Füze Savunma (BMD) Programının 6.0 konfigürasyonunun tasarlanması, geliştirilmesi, entegrasyonu, test ve kabul faaliyetleriyle ilgili olarak 326.998.037 dolar değerinde bir sözleşme kazandı. Söz konusu sözleşme kapsamında çalışmaların, Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanması ve bu yıl için yapılacak ödeme tutarının 14.999.999 milyon dolar olması planlanmaktadır.

AEGIS BMD 6.0’nın, ABD Donanmasının DDG Flight-III programına SPY-6 Hava ve Füze Savunma Radarının dahil edilmesi sebebiyle daha etkin bir Balistik Füze Savunma yeteneği göstereceği tahmin edilmekte.

STM Banner

AEGIS, Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen bir Balistik Füze Savunma Sistemidir. AEGIS Sistemi entegre edilen deniz platformları veya karadaki yapılar (AEGIS Ashore), kısa ve orta menzilli balistik füzeleri tespit, teşhis, takip ve imha edecek sistemlerle donatılmıştır. ABD Savunma Bakanlığı’nın Füze Savunma Ajansı’na bağlı bir program olan AEGIS, ABD’nin ulusal füze savunma stratejisinin bir parçasıdır. Sistem, önleyici olarak ABD tarafından geliştirilen SM serisi anti-balistik füze sistemlerini kullanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu