Yeni Tip Denizaltı Projesi ve Milli Dikey Atım Sisteminde Gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, savunma sanayii projeleriyle ilgili yeni bilgiler aktardı.

Oktay tarafından Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşların 2022 yılı bütçesi ve kesin hesaplarıyla, Sayıştay raporlarına ilişkin yapılan sunumda kritik savunma sanayii projelerine dair bazı yeni bilgiler paylaşıldı.

STM Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi ve Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay; Savunma Sanayi Başkanlığının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer güvenlik birimlerinin silah, teçhizat ve benzeri ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla karşılanması, modernizasyon ve teknoloji geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik olarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında birinci denizaltı olan Piri Reis’in denize indirildiğini hatırlatan Oktay, insansız kara araçlarında hafif sınıfta 7 farklı konfigürasyonda 100’ün üzerinde araç teslim edildiğini ve orta sınıfta üzerine silah takılabilen 4 farkı konfigürasyonda araç teslimatı gerçekleştirildiğini kaydetti.

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG PİRİREİS Denizaltısı Mavi Vatan ile buluştu

2022 yılına ilişkin planlamalara yönelik olarak bilgiler aktaran Oktay, yerli ve milli olarak üretilen Dikey Atım Sistemi (MİLDAS) ‘ın karadan atışlı testlerine başlanacağını aktardı.

Oktay aynı zamanda YTDP kapsamındaki ikinci denizaltının 2022 yılı içerisinde havuza çekileceğini kaydetti.

TCG PİRİREİS
TCG PİRİREİS

Oktay, ek olarak Savunma Sanayi Başkanlığına 2022 yılı için toplam 153 milyon 974 bin lira ödenek tahsisinin öngörüldüğünü vurguladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Milli Dikey Atım Sistemi Açıklaması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu