Roketsan’dan Milli Dikey Atım Sistemi Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

ROKETSAN, Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) geliştirme faaliyetlerini son hızla sürdürüyor.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İKİNCİ ve ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT tarafından düzenlenen basın toplantısında verilen bilgilere göre sistem, sıcak atış (Hard-Launch) konseptine sahip olacak.

STM Banner

TCG İSTANBUL’a MDAS

TCG İSTANBUL Fırkateyni’nde ABD üretimi Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) yerine Milli Dikey Atım Sistemi’nin kullanılacağı biliniyor. İKİNCİ’ye göre MİLDAS takvimiyle TCG İSTANBUL’un teslimat takvimi örtüşüyor ve sistemin teslimatında gecikme yaşanmayacak. Sistemin 2023 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

İKİNCİ tarafından yapılan açıklamalarda MİLDAS’ta hangi füzelerin kullanılacağına dair bir bilgi verilmezken bu konu hakkında Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Mk-41 VLS Muadili

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BARBAROS Sınıfı Fırkateynler ile bir kısım GABYA Sınıfı Fırkateynler tarafından kullanılan Lockheed Martin üretimi Mk 41 VLS, ESSM gibi füzelerin ateşlemesini gerçekleştirmektedir. Dikey atım sistemi alanında tamamen ABD’ye bağımlı olan Türkiye, MDAS Projesi ile bu alandaki ihtiyacını kendi imkanlarla gidermeyi amaçlamaktadır.

ESSM, MDAS
Türk Fırkateyninden ESSM Füzesi atışı

Milli Dikey Atım Sistemi ile donatılacak ilk geminin, 2027 yılında Türk Donanması’na teslim edilecek ilk TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhripi’nin olması planlanıyordu. Ancak birtakım etkenler – Mk41 tedarikinde çıkartılan zorluklar – sebebiyle proje hızlandırılmış olacak ki İ Sınıfı Fırkateynler’de de MDAS kullanılmasına karar verildi.

Aslında MDAS Projesi, bir dikey atım sisteminden çok daha fazlasını ifade ediyor. SavunmaSanayiST.com tarafından elde edilen bilgiye göre; Türkiye’nin, MDAS sistemine hiçbir yabancı füzenin entegre edilmemesi ve hiçbir yerli füzenin de Mk41 gibi yabancı atım sistemlerine entegre edilmemesi gibi bir tutumu var. Dolayısı ile Türkiye, TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin envantere alınacağı 2020 tarihine kadar MDAS’da kullanılacak yerli füzeleri de üretmeyi amaçlıyor. Füze alanında hem Roketsan hem de TÜBİTAK-SAGE çalışmalar gerçekleştirmekte.

Milli Dikey Atım Sistemi, hem hava savunma füzelerini hem de satıhtan satha füzeleri ateşleme kabiliyetine sahip olacak. Yani GEZGİN Füzesi’nin de MDAS’tan atılması planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk füzeleri milli dikey atım sisteminden ateşlenecek

Türk füzeleri milli dikey atım sisteminden ateşlenecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu