Yeni Zelanda 28 adet ikinci el F-16 almayı planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri teknik raporuna göre; Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, 28 adet F-16 savaş uçağı satın almayı planlıyor.

Yeni Zelanda hükümeti, düşük maliyetli olması açısından Amerika’nın kullandığı ikinci el F-16’ları kiralık olarak envanterine katmak istiyor. Bu kapsamda; Amerika Birleşik Devletleri, 28 adet F-16 Fighting Falcon savaş uçağının kiralanması noktasında Yeni Zelanda ile prensipte anlaştı. Kira bedeli 10 yıl için 1 milyar ABD Doları olması planlanan anlaşma kapsamında, uçakların etkin hale getirilmesinin maliyeti ise 217 milyon ABD Doları olacak.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; bu rakamlar, aslında gayet ideal rakamlar olsa da Yeni Zelanda ordusunun bütçesindeki karşılıkları oldukça yüksek.

Ayrıca, Yeni Zelanda’nın F-16’nın yerine Singapur ordusu gibi az miktarda F-35 de alabileceği tahmin ediliyor. F-35’in; Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’ne teknik destek veren Avusturalya tarafından da kullanılıyor olması, bu tahminleri güçlendiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yani ? Haber iyi güzel de Sayın Ayyıldız, biraz daha açsanız şunu. Bizim için bir ara çözüm olur mu ?
    Şu aşamada ihtiyacımız var mı ? Hangi modelleri söz konusu olabilir bizim için ? Bunlar kimden temin edilebilir ? Herhalde burada da tanıdığınız uzmanlar vardır. Onların dediklerini bizlere aktarsanız ?
    Yeni Zelandanın bunları temin edebileceği elbet yüreğime soğuk sular serpti de ,beni birazcık da olsa
    kendi durumumuz ilgilendiriyor. Birilerinin 18 Rafale alması bizi düşündürmeli mi ? Yoksa merak edecek bir durum yok mu ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu