Yunan diasporasından Türkiye’nin F-16 alımına karşı hamle

Roketsan-ATMACA-Banner

Helenik Amerikan Liderlik Konseyi (HALC), Türkiye’nin ABD’den F-16 Blok 70 savaş uçağı ve modernizasyon kiti tedarikini zorlaştırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ‘F-16 Blok 70 Savaş Uçağı ve Modernizasyon Kiti Tedarik Programı’, devam ediyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Blinken ile F-16 meselesini konuştu. Ancak ABD’deki Yunan diasporası, Türkiye’nin F-16 tedarikini zorlaştırma amaçlı girişimlerini sürdürüyor.

STM Banner

HALC, son olarak ABD Kongresi üyelerine ve Senatörlere bir mektup göndererek, Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 satışının belirli şartlara bağlanmasını talep etti.

Yunan gazetesi Kathimerini’ye göre mektupta, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e atıfta bulunuluyor.

HALC Üyelerinin Kongre Üyelerine Mektubu

Yine Kathimerini tarafından aktarılana göre, HALC üyelerinin mektubu özetle şu şekilde: “Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden F-16 uçakları ve modernizasyon kitleri satın alma çabalarını hızlandırıyor. Harekete geçmenize ihtiyacımız var.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

Türkiye, Yunanistan’ı savaşla tehdit etmeye devam ediyor. Hatta Türkiye’nin yeni savunma bakanı, Ankara’nın Ege’deki yayılmacı emellerini ifade eden revizyonist bir doktrin olan ülkesinin çıkarlarını ve ‘Mavi Vatan’ı koruma sözü verdi.

Kongre bu satışı durduracak güce sahiptir. Kongre üyelerinin harekete geçerek Türkiye’nin Yunanistan ile savaş tehdidinde bulunmaya devam ettiği sürece ABD’den F-16 almaması gerektiğini ve alamayacağını talep etmelerini istiyoruz.”

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

ABD’nin F-35 ambargosunun ardından Türkiye, acil harekat ihtiyaçları kapsamında F-16 Blok 70 savaş uçağı talep etti. Bu doğrultuda Türkiye, Eylül 2021’da 40 adet F-16 Blok 70 Viper Savaş Uçağı ile 79 adet F-16 Blok 70 Modernizasyon Kiti için ABD’ye yazı gönderdi.

F-16-Blok-70
F-16 Blok 70

Bu doğrultuda ilk toplantı, Aralık 2021’de Ankara’da gerçekleştirildi. İkinci teknik toplantı da yaklaşık 1 yıl sonra Şubat 2022’de Ankara’da gerçekleştirildi. Son olarak 2022 yılının ikinci yarısında bir toplantı daha gerçekleştirildi.

Halihazırda Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi için Senato süreci başlatılmış değil.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu