Yunan Dışişlerinde Türk SİHA’ları Masaya Yatırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Dışişleri Bakanlığında Türkiye’nin çeşitli ülkelere gerçekleştirdiği Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satışları masaya yatırıldı. Haber Yunan medyasından.

Kathimerini gazetesinin haberine göre birkaç gün önce Yunan Dışişlerinde Yunan Genelkurmay heyetinin de katılımıyla “oldukça sıra dışı” bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantında Ankara’nın SİHA satışlarıyla diplomatik ayak izini genişletmesi ele alındı.

STM Banner

Toplantıda Türkiye’nin bu satışlarla daha önce neredeyse hiç etkisinin olmadığı veya oldukça kısıtlı yerlerde etki kazanmaya başladığı not edildi. Haberde aynı zamanda bu konunun ilk kez ele alınmadığı ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın daha önce bu konuyla yakından ilgilendiği kaydediliyor.

Ancak her geçen gün giderek artan Bayraktar TB2 SİHA satışları Yunan tarafını endişeye sevk etmiş durumda. Türk SİHA’larının Suriye, Libya, Dağlık Karabağ ve Donbas’tan sonra Etiyopya hükümeti tarafından da kullanılmaya başladığı vurgulanıyor.

NATO ve AB Pazarında Türk SİHA’ları

Haberde Ankara’nın, Yunanistan’ın doğal bağları olduğu düşünülen, ağırlıklı olarak Hıristiyan bir ülke olan Etiyopya’ya girmesinin “İHA diplomasisinin etkinliğinin göstergesi” olarak belirtiliyor. Aynı zamanda Afrika ve Orta Asya ülkelerinin yanı sıra Yunanistan’ın komşusu olan Arnavutluk’a ve NATO müttefikleri olan Polonya’ya İHA satışlarının Yunan tarafını rahatsız ettiği anlaşılıyor.

Polonya Bayraktar TB2
Polonya Bayraktar TB2 Anlaşması

Ek olarak Litvanya ve Macaristan’ın da Türk İHA’larını alma olasılığı ayrı bir rahatsızlık sebebi. Haberde Atina’nın AB ülkelerinin silah alımlarına karışamayacağı not ediliyor. Ankara’nın İHA satışlarıyla AB ve NATO ülkeleriyle çok yakın ilişkiye girmeye başladığı aktarılıyor.

Afrika Pazarı

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ise bu rahatsızlığı en derin hisseden isim olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin Afrika politikasının Çin ile aynı olmadığı, Çin’in Afrika’da sadece ekonomik çıkarlar güttüğü fakat Türkiye’nin niyetinin farklı olduğu belirtiliyor.

Dendias, 2022 yılı başında Afrika’ya tekrar ziyaretler düzenlemeyi planlıyor. Dendias’ın bir sonraki duraklarının ise Nijerya ve Angola olması bekleniyor. Bu ziyaretlerde Dendias’ın bir numaralı hedefi ise “çok da masum olmayan Türk SİHA diplomasisi” hakkındaki görüşlerini mevkidaşlarıyla paylaşmak olacak.

Ege’deki Türk SİHA Varlığı

Türk SİHA’larından oldukça rahatsızlık duyan bir diğer kesim ise elbette Yunan Silahlı Kuvvetleri. Kathimerini haberinde Türk SİHA’larının Ege’deki faaliyetlerinin artık günlük rutin endişelerinden birine dönüştüğü kaydediliyor.

Türk SİHA’larının geçmişte Doğu Ege’de çok da sık kullanılmadığı ancak son birkaç yılda hareketliliğin son derece arttığı ve Türk SİHA’larının sözde Yunan hava sahasını ihlal etmeye başladığı not ediliyor. Yunan gazetesi Türk SİHA’larını gözetleyen tek tarafın kendilerinin olmadığını, Amerikan tarafının da bu hareketliliği yakından izlediğini iddia ediyor.

Son olarak ise Ankara’nın yakın zamanda envanterine kattığı ve daha gelişmiş sistemler olan AKINCI ve AKSUNGUR gibi İHA’lara yönelik endişelerin de toplantıda tartışıldığını anlıyoruz. Atina’nın İsrail’den Heron kiralamasının başlıca sebebi olarak bunların öne çıktığı vurgulanıyor.

Atina’nın aynı zamanda know-how transferi peşinde olduğu da haberde saklanmayan bir diğer detay olarak öne çıkıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan: Amacımız Türkiye ile Silahlanma Yarışı Değil


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Kathimerini

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu