Yunanistan: Amacımız Türkiye ile Silahlanma Yarışı Değil

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, silah alım programlarını Parlamento’da tartıştı. Özellikle Fransa’dan firkateyn ve savaş uçağı alımları ön plana çıkıyor.

Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunan Parlamentosu Silahlanma Programları ve Sözleşmeleri Özel Daimi Komitesine yönelik olarak gerçekleştirdiği sunumda FDI firkateyni ve altı adet yeni Rafale savaş uçağı alımına dair detayları paylaştı.

STM Banner

Yunanistan ayrıca C-27J Spartan tipi taktik nakliye uçaklarına da 55.7 milyon avroluk bir bütçe ayırıyor. Yunan Donanmasında yer alan denizaltılar için ise 112 milyon avroluk torpido (Seahake mod4) alımı yapılacak.

FDI-HN Teslimatları

Savunma Bakanı Panagiotopoulos’un aktardığı bilgilere göre Yunanistan, üç adet yeni FDI-HN tipi firkateyn ve müteakip silah alımları için 3.048 milyar avro harcayacak. Fransa’nın opsiyon olarak sunduğu dördüncü geminin de tedarik edilmesi halinde ise bu tutar 4.070 milyar avroya ulaşacak.

Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn
Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn

Plana göre ilk geminin 2025 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Üçüncü geminin ise 2026 yılında Yunan Donanmasına katılacağı hesaplanıyor ve son olarak opsiyon seçeneğinin aktif edilmesi halinde dördüncü geminin 2027 yılında envantere girmesi bekleniyor.

Rafale Teslimatları

Yunanistan aynı zamanda yine Fransa’dan yaptığı ek altı adet Rafale savaş uçağı alımı için ise 1.070 milyar avro ödemede bulunacak. Yeni olarak tedarik edilecek olan uçakların 2024 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Böylece Yunanistan’ın sipariş vermiş olduğu Rafale savaş uçağı sayısı 24’e yükselecek.

Panagiotopoulos’a göre Yunanistan’ın satın aldığı ilk 6 Rafale savaş uçağı 19 Ocak’ta Tanagra Hava Üssü’ne konuşlanacak. Şubat ayında ise uçaklarla birlikte alınan METEOR ve MICA füzelerinin Yunanistan’a teslim edilmesi bekleniyor.

Yunanistan'ın İlk Rafale Savaş Uçağı
Yunanistan’ın İlk Rafale Savaş Uçağı

Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek olan diğer Rafale savaş uçakları da altılı partiler halinde 2022, 2023 ve 2024 yıllarında Yunan topraklarına iniş yapacak.

Yunanistan’ın sipariş verdiği bir diğer füze olan SCALP seyir füzesinin ise 19 Ocak’ta Yunan Rafale savaş uçaklarıyla birlikte Tanagra’ya geleceği aktarılıyor.

Yunanistan’ın Savunma Bütçesi Artmaya Devam Ediyor

Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos’a göre Yunan hükümeti, Yunan Silahlı Kuvvetlerinin bütçesini 2009 yılı seviyelerinde tekrar getirdi ancak Bakan, bu seviyelere tekrar gelinmesini “Türkiye ile bir silahlanma yarışından” ziyade “acil ihtiyaçların giderilmesi” olarak tanımlıyor.

Yunan Savunma Bakanlığının bütçesi de artmaya devam ediyor. 2020 yılında 3.35 milyar avro olan bütçe, 2021 yılında 5.44 milyar avroya yükseltilmişti. Bu oran 2022 yılında 6.39 milyar avroya çıkacak. Yıllık artış ise %17.5 olarak gözüküyor. Aynı zamanda Yunan Savunma Bakanlığının bütçesi Yunan ekonomik krizi öncesi seviyelerine dönmüş durumda.

Ek olarak silah alımları için 2022 yılında ayrılan bütçe 856 milyon avro artırıldı. Bu oran da 2021 yılına kıyasla %34’lük bir artışa işaret ediyor. Bakan bir kez daha amaçlarının Türkiye ile silahlanma yarışı olmadığını vurgularken gayelerinin “yıllar boyunca oluşan açığı kapatmak” olduğunu yineliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Yunanistan’a Olası Firkateyn Satışına Onay


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Kathimerini

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu