Yunan Genelkurmayından AW-139 kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Genelkurmayı, Yunan Hava Kuvvetleri için İtalya’dan 14 adet AW-139 Arama ve Kurtarma Helikopteri tedarik edilmesini onayladı.

7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen Yunan Kurmaylar Konseyi toplantısında, Yunan Hava Kuvvetleri için 14 adet AW-139 Arama ve Kurtarma Helikopteri tedarikine yeşil ışık yakıldı. Edinilen bilgiye göre; Yunan Hava Kuvvetleri, toplantı sırasında aday helikopterlerin teknik özellikleri ile maliyetlerinin yer aldığı bir dosya çerçevesinde sunum yaptı.

STM Banner

Yapılan sunuma ilgili kuvvet komutanlıklarından herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine ise AW-139 tedariki kesinleşmiş oldu. Adaylar arasında İtalyan Leonardo şirketinin AW-139’una ilaveten, Airbus H-175 ile Sikorsky UH-60 Black Hawk helikopterlerinin de olduğu belirtildi.

Tedarik edilecek 14 helikopterden 4’ü Muharebe Arama ve Kurtarma (Combat SAR) görevleri için uygun konfigürasyonda olacak. Yunan basınına göre bu konfigürasyondaki helikopterler; balistik korumalı ana dişli kutusu, kabin ve kritik noktalarda zırh koruması, chaffs ve flare karşı tedbir mühimmatı, füze ikaz sistemi ve Link-16 Veri Bağı gibi özelliklere sahip olmak zorunda.

AW-139

Operasyonel kriterlerde helikopterin menzili 4 kişilik SAR ekibi ile minimum 180 mil olarak belirlenirken; olay bölgesinde kalış süresi, asgari 1.5 saat olarak uygun görüldü. Helikopterin ağırlığı en az 6.8 ton olacak ve SAR görevleri için gerekli olan 145 knot’un üzerinde yüksek hızlara çıkabilecek.

Eğitim ve destek açısından helikopterlerin tedarikine, maksimum kullanılabilirlik ve yılda en az 3500-4000 uçuş saati sağlamak için karşılık gelen bir yedek parça ve tam eğitim simülatörü tedariki de dahil edilecek.

AW-139’a ‘üstünlük’ sağlayan özellikler

Üreticiler tarafından sunulan verilerin, İtalyan AW-139’a hem satın alma/bakım maliyetleri hem de destek açısından açık bir avantaj sağladığı bildirildi.

Şu ana kadar 90 ülkeye 1140’tan fazla AW-139 helikopteri satıldı ve bu helikopterlerin uçuş saati 3.7 milyonu aştı. En az 500 AW-139, küresel pazarın %53’ünü kapsayan SAR konfigürasyonunda satıldı ve SAR ile Medevac görevlerinde 1 milyon uçuş saatini aştı.

AW-139

AW-139’un bir avantajı da 165 NM, yani saatte 300 km’den fazla hıza ulaşarak kendi sınıfında birinci sıraya yerleşmesi. Buna ek olarak, uzun menzili – 1200 km’de 5 saate kadar – üssünden uzun mesafelere uçmasını sağlıyor.

İLGİLİ İÇERİK: TUSAŞ GÖKBEY helikopterinden bir ilk


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, onalert.gr

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu