ARMA 8×8 ilk kez TSK envanterine girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki zırhlı kara araçlarına ARMA 8×8 eklendi. Otokar tarafından geliştirilen ARMA 8×8, YENER Projesi kapsamında envantere girdi.

Türk savunma sanayiinin zırhlı kara aracı üreticileri, geliştirdikleri yeni nesil çözümleri yurt içinde ve dışında kullanıcıların hizmetine sunuyor. Bu çözümler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çeşitli projelerle Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırılıyor.

STM Banner

Son olarak Otokar tarafından geliştirilen ARMA ailesinin 8×8 versiyonu, ASELSAN tarafından yürütülen YENER Modern Mayın Tespit Sistemi projesi kapsamında ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunulan araç, sahip olduğu özel donanımlarla el yapımı patlayıcı ve mayınları tespit, teşhis ve işaretleme görevlerini yerine getirerek personel güvenliğini en üst seviyede tutuyor. ASELSAN YENER, entegre edildiği zırhlı aracın önü ve yanındaki mekanizmalarla yönlendirilen radar ve metal dedektörleri ile güzergah üstündeki mayın ve patlayıcılara karşı önlem alınmasını sağlıyor.

Kazakistan Otokar ARMA

Yeni nesil radar algoritmaları sayesinde farklı toprak tiplerinde dahi farklı tip ve büyüklükteki tehditleri tespit edebilen YENER, Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli katkılar sağlayacak.

Otokar’ın ARMA çok tekerlekli araç ailesi de halihazırda 3 kıtada, Türkiye dahil 5 ülkede, 9 ayrı kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor.

ARMA araç ailesinin lideri

ARMA araç ailesi 2006’da geliştirildi ve 2015 yılında ihracat başarısına ulaştı. Araç ailesinin kullanımı zamanla yaygınlaşırken, Birleşik Arap Emirliklerine yapılan 400 adetlik 8×8 araç satışı bu alandaki en önemli ihracat başarılarından birini oluşturdu.

Yüksek seviyede balistik ve mayın koruması sağlayan zırhlı monokok gövde yapısı, farklı niteliklerde görev ekipmanı veya silah sisteminin entegrasyonuna izin veren modüler yapısıyla öne çıkan araç ailesinin lideri ARMA 8×8, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında orduların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor.

ARMA-II
ARMA-II

Otokar, zaman içinde ortaya çıkan daha fazla koruma, daha fazla iç hacim ve daha büyük kule kullanımı gibi taleplere yanıt verebilmek için ARMA II 8×8’i geliştirdi.

ARMA II 8×8‘de birçok alt sistemi yerlileştiren Otokar, araca yerli motor entegrasyonunu da gerçekleştirdi. ARMA II 8×8, 720 beygir, 12,7 litre Ecotorq motor seçeneğiyle sunuluyor.


Kaynak: AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu