Yunan Ordusu’na Heron takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Yunan Ordusu’nun üç yıl süreyle Heron İnsansız Hava Aracı’nın deniz konfigürasyonunu kiraladığı duyuruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İsrail ve Yunanistan arasındaki büyük güvenlik ilişkileri genişliyor. IAI Heron İHA’larının Yunanistan’a kiralanmasını içeren ilk anlaşma, İsrail Savunma Bakanlığı ve Yunanistan Savunma Bakanlığı arasında imzalandı. İsrail İHA’ları, öncelikle sınır savunması için kullanılacak.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan’ın bu kararında, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın TUSAŞ üretimi ANKA-B ve Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 tipi İHA’ları envanterinde katmasının etkili olduğu düşünülüyor. Yunanistan, geçtiğimiz sene Ege’de uçuş icra eden Türk İHA’larını önlemek için F-16 savaş uçaklarını havalandırmıştı. Bu eylem, F-16’ların havada kalış ve idame masraflarından dolayı Yunan tarafına pahalıya mal olmuştu.

Öte yandan Türk Deniz Kuvvetleri; ANKA-S, AKSUNGUR ve AKINCI gibi milli hava araçlarıyla envanterini zenginleştirmeyi planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu