Yunan Ordusunun helikopterleri sular altında kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan 1. Ordu Havacılık Tugayı’nın konuşlu olduğu Stefanovikeio Hava Üssü, sular altında kaldı. Üste bulunan helikopterlerin de suya battığı görüntülendi.

Yunanistan’ı etkisi altına alan yağışlar, beraberinde seli getirdi. Atina ile Selanik arasında bulunan Stefanovikeio Hava Üssü de selden ötürü sular altında kaldı. Yunan 1. Ordu Komutanlığı’nın Havacılık Tugayı’nın konuşlu olduğu üste, helikopterler de suya battı.

STM Banner

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, UH-1H Genel Maksat Helikopterleri’nin yarıya kadar suya battıkları görüntülendi. Yunan Silahlı Kuvvetleri ise üs içerisinde yer alan bütün hava araçlarının, kuru bir piste nakledildiğini duyurdu. Selin gidişatına göre Stefanovikeio Üssü’nde yer alan hava araçlarının, başka üslere nakledileceği açıklandı.

Öte yandan söz konusu üssün, AH-64 Apache Taarruz Helikopterleri’ne de ev sahipliği yaptığı biliniyor. Yunan Kara Havacılığının vurucu gücünün belkemiği konumundaki AH-64 Apache’ler de sular içerisinde kaldı.

Özellikle hava araçları için su ile temasın, kısa devre ve korozyon açısından aşırı riskli olduğu biliniyor. Belirli bir miktarın üzerindeki suyla temas eden hava araçları, onarım bedellerinin yüksek ve riskli olması sebebiyle genellikle emekli ediliyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu