Norveç’ten NSM Gemisavar Füzesi siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

KONGSBERG, Norveç Donanması’ndan yeni bir NSM Gemisavar Füzesi siparişi aldı. Siparişin toplam değeri ise 45.5 milyon ABD Doları.

Norveç merkezli KONGSBERG şirketinden yapılan açıklamaya göre; KONGSBERG ile Norveç Savunma Malzeme Ajansı (FMA), Norveç Donanmasına teslim edilmek üzere devam eden Deniz Taarruz Füzesi (NSM) tedariki için ek bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Toplam değeri 487 milyon Norveç Kronu (45.5 milyon ABD Doları) olan ek sözleşmenin, kaç adet füzeyi kapsadığı açıklanmadı. Ancak anlaşmanın, 20 ila 30 adet arasında NSM Füzesi tedarikini kapsadığı tahmin ediliyor.

NSM Füzesi

Deniz Taarruz Füzesi (NSM), düşman gemilerini 100 deniz milinden daha uzak mesafelerde arayan ve imha eden uzun menzilli, hassas bir saldırı silahıdır. INS, GPS ve arazi referanslı navigasyon sistemleri ile görüntüleyici arayıcı başlığa (IIR) sahiptir.

NSM füzesi

Gövde tasarımı ve yüksek itki/ağırlık oranı NSM’ye, iyi bir manevra kabiliyeti kazandırmaktadır. Füze, birçok gemisavar füze gibi sea-skimming özelliğine sahiptir ve gelişmiş terminal manevraları ile düşman hava savunmasından kaçınma manevraları yapabilmektedir. Arayıcı başlığın Otonom Hedef Tanıma (ATR) özelliği, denizde veya karadaki doğru hedefin tespit edilmesini, tanınmasını ve vurulmasını sağlamaktadır.

Hollanda, Aralık 2022’de; Norveç, Polonya, Malezya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (hem ABD Donanması hem de USMC için), Romanya, Kanada, Avustralya, İspanya ve İngiltere donanmalarına katılarak Deniz Taarruz Füzesinin 11. ve en son müşterisi oldu.

TEKNİK VERİLER

Hız: 0,7 – 0,9 Mach
Ağırlık: 407 kg (897 lbs)
Uzunluk: 3,96 m (156 inç)
Çoklu görev: Deniz ve kara hedefleri
Mnezil: >100 nm – Yaklaşık 200km

ÖNERİLEN İÇERİK: ÇAKIR seyir füzesinin ilk atışı gerçekleştirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu