Yunan Patriot Bataryası Suudi Arabistan Yolunda

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’a ait PATRIOT PAC-3 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) Suudi Arabistan yoluna çıktı.

Bugün Tanagra Hava Üssü’nde düzenlenen resmi törenle birlikte Yunanistan’a ait bir adet Patriot bataryası Suudi Arabistan’a doğru yola çıktı. Suudi Arabistan’a konuşlandırılacak olan sistem için toplamda 120’den fazla Yunan Silahlı Kuvvetleri personeli görev icra edecek.

STM Banner

Sistemlerin Suudi Arabistan’da ne kadar kalacağı ise belirtilmiyor. Yunanistan, ABD’nin Suudi Arabistan’da bulunan pek çok hava savunma sistemini geri çekmesinin ardından Suudi Arabistan’ın hava savunmasını güçlendirmek adına bu sistemleri Körfez ülkesine yolluyor.

Anlaşma Nisan Ayında İmzalanmıştı

Yunanistan, Nisan ayında Suudi Arabistan’a Patriot hava savunma sistemi tedarik edilmesine dair bir anlaşmanın imzalandığını açıklamıştı. ABD’li Lockheed Martin firması tarafından üretilen Patriot sisteminin Suudi Arabistan’daki kritik enerji tesislerini korumak için kullanılacak.

Törende konuşan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunan Patriot sisteminin Suudi Arabistan’a gönderilmesini “Körfez ülkeleriyle iş birliği konusunda ülkemiz için ileriye doğru atılmış büyük bir adım ve aynı zamanda Batı için daha geniş enerji kaynaklarının güvenliğine bir katkı” olarak nitelendirdi.

Yunanistan'a Ait Patriot Bataryası Suudi Arabistan'a Gidiyor
Yunanistan’a Ait Patriot Bataryası Suudi Arabistan’a Gidiyor

Tanagra Hava Üssü’nde düzenlenen uğurlama törenine Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Hardalia, Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Suudi Arabistan’ın Atina Büyükelçisi, Kuveyt’in Atina Büyükelçisi, ABD Büyükelçiliği yetkilileri ve Suudi Arabistan’ın Atina’da bulunan savunma ataşesi katıldı.

Anlaşmanın Detayları

Suudi Arabistan, Yunan Patriot bataryasının nakliye ve işletme maliyetini karşılayacak ve ek olarak Yunan Patriot sistemlerinin PAC-3 sürümüne yükseltilmesini finanse edecek.

Patriotlar, şu anda Yunan hava savunma kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturuyor. Yunanistan’ın 2003 yılında envanterine kattığı bu sistemler (Patriot PAC III) 170 km radar menziline ve 150 km angajman menziline sahip. Yunanistan toplamda 6 batarya Patriot PAC III kullanıyor.

Yunanistan'a Ait Patriot Bataryası Suudi Arabistan'a Gidiyor
Yunanistan’a Ait Patriot Bataryası Suudi Arabistan’a Gidiyor

Yunanistan’da her birinde 6 adet fırlatma aracı bulunan, 6 batarya PATRIOT PAC-3 olduğu biliniyor. Her fırlatma aracında ise 4 füze lançeri mevcut.

Yunan Patriotlarının Yerleşimi

Yunanistan’ın Patriot bataryaları, Adalar Denizi üzerinde genel olarak kuzey ve orta bölgeleri içeren bir kapsama alanına sahip. Patriot bataryalarının birisi İskiri adasında, iki adedi Orta Yunanistan’ın Adalar Denizi kıyılarına bakan tarafında, bir adedi Atina’da, bir adedi Selanik tarafında ve bir adedi de Kavala bölgesindedir.

Suudi Arabistan’ın elinde 24 batarya Patriot hava savunma mevcut ancak bu sistemler çoğunluğu Yemen kaynaklı olan saldırıları önlemekte her ne kadar yüksek oranda başarılı olsa da yeterli olmuyor. Suudi Arabistan’ın Patriot bataryalarının çoğu Yemen sınırında konuşlu.

Patriot bataryaları için geliştirilen en modern füzelerden biri ise PAC-3. İlk seviye Patriot füzelerine nazaran daha pahalı olmasına karşın balistik füzeler ve -gerektiği taktirde- uçaklara karşı daha etkili.

Yunan tarafının Suudi Arabistan’a göndereceği Patriot bataryası için yaklaşık 40 ila 50 Yunan Hava Kuvvetleri personeli görevlendirilmesi bekleniyor. Bataryanın yanında AN/MPQ-53 radarı, AN/MSQ-104 Nişan Kontrol İstasyonu (ECS) ve 2 ila 4 adet füze lançerinin bulunması bekleniyor. Yunanistan, bataryaların yanında füze göndermeyecek. Bu füzelerin maliyet ve tedariki Suudi Arabistan tarafından karşılanacak.

AN/MPQ-53 radarının daha gelişmiş bir versiyon olan AN/MPQ-65’e yükseltileceği de tahmin ediliyor. Ek olarak Yunan Patriot bataryasındaki füze lançerlerinin PAC-3 füzeleriyle uyumlu hale gelebilmesi için modernize edilmesi bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan’dan İlave Dassault Rafale Tedariki


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu