Yunanistan’dan İlave Dassault Rafale Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Fransa’dan ilave Rafale tipi savaş uçağı tedarik edecek. Daha önce sipariş sayısı 18 olarak açıklanırken, son olarak Yunan Başbakan Miçotakis tarafından bu sayı 24 olarak açıklandı.

Yunanistan, geçtiğimiz aylarda Fransa’dan Dassault Rafale tipi savaş uçağı almaya karar vermişti. 2.32 milyar Avro bedel ile 6’sı yeni ve 12’si ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Rafale tedarik edecek olan Yunanistan, sipariş adedini 24’e çıkarttı. Konuyla ilgili olarak Yunan Başbakan Miçotakis tarafından yapılan açıklamada, “Geçen yıl burada, – yakında 24 adet olacak – 18 adet Rafale’i satın aldığımızı duyurmuştum.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Başbakan Miçotakis tarafından yapılan açıklamada Yunanistan’a ait ilk Rafale’in bu yıl sonundan önce Yunanistan semalarında uçacağı da vurgulandı.

Ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edilmesi planlanıyor. İlk Rafale, Temmuz 2021’de Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Yunanistan, Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik edecek.

Yunanistan'ın İlk Rafale Savaş Uçağı
Yunanistan’ın İlk Rafale Savaş Uçağı

Uçaklar Yıl Sonuna Kadar Fransa’da Kalacak

Proto Thema’nın haberine göre 2021 yılı sonuna kadar Yunanistan’a toplamda 6 adet Rafale savaş uçağı teslim edilecek. Yunanistan’ın teslim alacağı ilk 6 uçağın tamamı ikinci el olacak. Uçakların bir kısmı hala Fransız Hava Kuvvetlerinde görev icra etmeye devam ediyor. 6 uçak Aralık 2021’e kadar Yunan topraklarına giriş yapmayacak.

Fransa ve Yunanistan arasındaki anlaşmaya göre 6 adet uçağın tamamı birden bu yılın sonunda Tanagra Hava Üssü’ne uçacak. Bu süre zarfında uçaklar Mérignac Hava Üssü’nde konuşlu kalacak. Pilot ve teknisyenlerin eğitimi ise bu süre içerisinde tamamlanacak.

Yunanistan'ın İlk Rafale Savaş Uçağı
Yunanistan’ın İlk Rafale Savaş Uçağı

İlk 4 Yunan Rafale pilotunun eğitiminde ciddi mesafe kat edilmiş durumda. 6 aylık eğitimin ardından Rafale uçurmaya başlayabilecekler. Dörderli gruplar halinde eğitim halen Yunan pilotlardan bu yılın sonuna kadar toplamda 8’inin göreve hazır olması bekleniyor.

Bu 8 pilotun diğer Yunan pilotları eğitmesi bekleniyor. Yunan pilotlara ek olarak 15 Yunan teknisyen de Rafale’a dair bakım tekniklerini öğreniyor.

Yunanistan’ın satın alacağı 18 adet Rafale’den 6’sı yeni, 12’si ise ikinci el olacak. İkinci el uçaklardan iki adedi çift koltuklu, 10 tanesi ise tek koltuklu olacak. Yunanistan, bu uçaklar için toplamda 2.32 milyar avro ödeme yapacak. Bu paranın 1.92 milyar avrosu uçaklara, 400 milyon avrosu ise çeşitli diğer ihtiyaçlara ayrılacak. İkinci el olarak alınan 12 adet uçağın modernize edilerek F3R konfigürasyonunda olması bekleniyor. Yine yeni üretim olacak olan 6 uçak da F3R konfigürasyonunda olacak.

Aynı zamanda Yunanistan’ın yeni sipariş vereceği 6 adet Rafale’in de yeni olacağı öğrenildi. Böylece Yunanistan’ın toplam Rafale siparişleri 24’e yükselirken bu kapsam teslim alacakları yeni uçakların sayısı ise 12’ye ulaştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan İlk Rafale Savaş Uçağını Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Yunanistan Başbakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu