Yunanistan, ABD’den Amfibi Zırhlı Araç Tedarik Etmeye Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan ordusu, Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) AAV-7 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) tedariki için kolları sıvadı.

Yunanistan savunma medyasında yer alan ve Yunan Genelkurmay kaynaklarına dayandırılan haberlere göre Yunanistan, ABD’den toplamda 76 adet AAV-7 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı tedariki için yeşil ışık yaktı.

STM Banner

Yunanistan’ın satın almak istediği AAV-7’ler ikinci el olarak ABD Deniz Piyadeleri envanterinden temin edilecek.

AAV-7’lerin Yunanistan’a Maliyeti

Her bir aracın tekrar hayata tamamen döndürülmesi için gereken tutar ise 1.7 milyon avro civarında. Diğer maliyetlerle birlikte Yunanistan’ın bu alımının toplamda 150 milyon avroya mal olması bekleniyor. Ödeme ise Yabancı Askeri Satışlar (FMS) aracılığıyla yapılacak.

Araçların toplamda 10 yıl hizmette kalması hedefleniyor. Elbette satışın gerçekleşmesi için öncelikle Yunan ordusunun talebinin Yunan hükümeti tarafından da onaylanması gerekiyor. Tüm onayların bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı düşünülüyor.

AAV-7 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Her bir adet AAV-7 toplamda 25 adet deniz piyadesi taşıyabiliyor. Araçlar Deniz Durumu 5’e kadar dayanıklı olarak tasarlanmış durumda. Toplam kat edebildikleri maksimum mesafe ise 37 kilometre olarak belirtiliyor. Bu sayede taşıyıcı gemi kıyıya fazlasıyla yanaşmadan çıkarma gerçekleştirebiliyorlar.

Ancak bu araçlar son derece yavaş hareket ediyorlar ve zırhları ise hiç mi hiç sağlam değil. Arjantin, 1982 yılında Falkland Adalarının işgali sırasında bu araçları kullanmıştı. Bu araçlar aynı zamanda 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında da oldukça aktif olarak kullanıldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan, ABD Tarafından Hibe Edilen İlk Zırhlı Araçları Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Yunan Medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu