Yunanistan ABD’den Reaper İHA alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Savunma Bakanlığı, ABD’li General Atomics şirketiyle üç adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) alımı konusunda anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz gün Yunanistan merkezli ANT televizyonundan paylaşılan bir habere göre Yunanistan Savunma Bakanlığı, ABD’li General Atomics şirketiyle 50 milyon Euro karşılığında üç adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) alımı konusunda anlaşmaya vardı.

STM Banner

Söz konusu alımın Türk Deniz Kuvvetleri’nin ANKA-B ve Bayraktar TB2 tipi İnsansız Hava Araçlarını envantere kattıktan sonra gerçekleşmesi, bölgedeki dengeyi sağlamak amacıyla alınan bir karar olarak tahmin ediliyor.

Dz.K.K.lığı envanterinde bulunan Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü kullanımında halihazırda 100 civarı TUSAŞ ANKA ve Baykar Makina Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile İnsansız Hava Aracı (İHA) bulunuyor. Teslimatları devam eden ANKA ve Bayraktar TB2 tipi İHA’lara ek olaraktan, daha fazla faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak ANKA-AKSUNGUR ile AKINCI İHA sistemlerinin geliştirme çalışmaları devam ediyor. Halihazırda envantere bulunan sistemler; MAM-L, MAM-C, CİRİT, L-UMTAS, BOZOK mühimmatları ve EO/IR FLIR, SAR, SIGINT, SATCOM vb. faydalı yüklerle donatılabiliyor.

Dz.K.K.lığı envanterinde bulunan ANKA-B

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu