Yunanistan F-16V programı için yeni sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri merkezli L3 Technologies firması, “Yunanistan F-16V Modernizasyonu Programı” ile ilgili olarak yeni bir sözleşme imzaladı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan mevcut F-16 Uçuş Mürettebatı Eğitim Cihazlarını (ATD), F-16V konfigürasyonuna yükseltmeyi kapsıyor. Toplam değeri 28.037.566 dolar olan ve Teksas’da gerçekleştirilecek çalışmaların, 31 Aralık 2027’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

Söz konusu sözleşme, Yunanistan’a gerçekleştirilen %100 yabancı askeri satışları (FMS) içermektedir.

Yunanistan F-16V Programı

Ekim 2017’de ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunan F-16’larını önemli ölçüde geliştiren Viper yapılandırmasına yükseltmek için 2,4 milyar dolarlık bir projeyi onaylamıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre proje kapsamında ilk iki yıl, entegre edilecek sistemlerin tescili ve prototip üzerine harcanacak. Üçüncü yıl, Yunan savaş jetlerine Viper entegrasyonu başlayacak ve dördüncü yıl ilk F-16 Viper, Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

F-16 Block 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak. AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından dolayı 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS), daha hızlı veri bağları ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu