Yunanistan Gayri Askeri Statüdeki Adalara Yönelik İhlallerini Sürdürüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Gayri Askeri Statüdeki Adalara (GASA) yönelik ihlallerini sürdürüyor. 2022 yılı içerisinde Yunanistan tarafından GASA’a yönelik gerçekleştirilen ihlal sayısı, 953 oldu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda, Yunanistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak gerçekleştirdiği ihlaller hakkında bilgilere yer verildi.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Dz.Yzb.Burcu NALİÇ YOKUVA tarafından şu açıklamalarda bulunuldu:

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Ege’de, Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya devam etmektedir.

Tüm sorunlarımızın uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözümü için büyük çaba harcanmaktadır.

Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkileri ve müttefiklik ruhu içindeki tüm iyi niyetli ve samimi yaklaşımlarına rağmen Yunanistan gerginliği tırmandırıcı, saldırgan söylem, tahrik ve hukuk tanımaz eylemlerine maalesef devam etmekte, yaptığımız tüm diyalog ve görüşme çağrılarımızı cevapsız bırakmakta ve ülkemize karşı yönelttiği temelsiz suçlamalarını sürdürmektedir.

Yunanistan, askerî deniz ve hava araçları ile Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik ihlallerine devam etmekte olup 2022 yılında 953 (Gemi ihlal: 316, GASA iniş-kalkış: 637) ihlal gerçekleştirmiştir.

Yunanistan/C-130 Kargo Uçağı
Yunanistan/C-130 Kargo Uçağı

Yine bu dönemde söz konusu adalara 24ü savunma bakan yardımcısı tarafından olmak üzere 73 ziyaret gerçekleştirilmiş,uluslararası hukukun ihlaline devam edilmiştir.

Yunanistan’ın Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik askerîfaaliyetleri, Lozan ve Paris Barış Antlaşmalarının gayri askerîstatüye ilişkin hükümlerinin esastan ihlali” anlamına gelmektedir.

Söz konusu ihlal ve ziyaretlere karşı diplomatik kanallardan gerekli girişimlerde bulunulmakta, mütekabiliyet kapsamında faaliyetler yürütülmektedir.

Temennimiz;

–  Türk ve Yunan halkının bölge zenginliklerinden de adil bir şekilde istifade ederek barış, refah ve güven içinde yaşaması,

–  Ege Denizi’nin Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk denizi olmasıdır.

Bir diğer önemli husus da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ada’daki durumudur.

Kıbrıs’ta egemen, eşit, bağımsız iki devletin tek çözümolduğunu vurguluyoruz.

Garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız. Türkiye garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.”

ÖNERİLEN İÇERİK: KARGI Anti-Radyasyon İHA İlk Kez Sergilendi!


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz
Başa dön tuşu